Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

366 # MY LIST

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 5493
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: 366 # MY LIST

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Sept 13, 2018 8:36 am

Dude a scris:Fiecare dintre noi trecem prin prabusire... barbat ori femeie (pana la urma tot una).

In the blood of Eden lie the woman and the man
With the man in the woman and the woman in the man

....adica, cum ar veni in banii nostrii: exista o femeie in fiecare barbat si un barbat in fiecare femeie...
iasnob

Puncte : 180
Data de inscriere : 08/01/2018

Mesaj Scris de iasnob la data de Joi Sept 13, 2018 12:18 pm

The Dude a scris:
Dar daca ar fi fost asa, nu cumva egoismul de care noi am fi putut-o acuza ar fi ramas mult in urma egoismului nostru  ?

Apoi mai e o intreaga discutie si cu egoismul insingurarii...  In ce consta el de fapt ?.. Cat de vinovat ar putea fi ?

Uite o definitie de la Henryk Sienkiewicz , care mie imi merge la inima:

"Nu-i egoist cel care de oameni se fereste,
E egoist doar cel ce dupa seamanul lui,
ca dupa o prada goneste...
"

.[/url]
Tot ceea ce eu simt este derutant si ma recunosc pierduta.  Am facut iar o boacana.
Eu vreau sa-ti zic depre care egoism nu vorbesc. Nu aduc in discutie sensul cu care suntem invatati. Suntem invatati ca daca facem ceea ce vrem este egoism. Nu despre asta vorbesc acolo.

STIU din interior ca sinuciderea nu este o solutie pentru oricaredintre  noi cei peste sapte miliarde . Stii ca motivele mele nu sunt religioase, ti-am spus ca eu mi-am pierdut credinta.  Este altceva( poti sa razi, iti dau voie,  exista o voce in mintea mea care imi spune asta), o sa ma gandesc pe indelete si o sa-ti spun ce cred eu, de ce nu este sinuciderea o alegere justificabila.  

Tu nu ai fost singur in sensul in care vad eu singuratea ai avut in jurul tau cartile, muzica si filmul. Un om care are capacitatea asta nu mai este singur.  Ai gasit placere si alinare in tot ceea ce ai facut neavand nevoie de o partenera(iubita) pentru a te simti implinit. Asa te vad eu. Asta este perceptia de aici de unde sunt eu. Multam pentru muzici si pentru ca esti atat de empatic.

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Sept 14, 2018 9:25 am

iasnob a scris:
Tot ceea ce eu simt este derutant si ma recunosc pierduta.  Am facut iar o boacana.
Eu vreau sa-ti zic depre care egoism nu vorbesc. Nu aduc in discutie sensul cu care suntem invatati. Suntem invatati ca daca facem ceea ce vrem este egoism. Nu despre asta vorbesc acolo.

Dar despre care egoism spui ? Bunica mea considera egoism sa iei mai mult decat o felie din tortul care tocmai s-a asezat pe masa. Iar mama, pe aceleasi coordonate, credea ca sa bei tot sucul din frigero, fara sa te gandesti la ceilalti, e un gest exemplar de manifestare egoista. Pe cand invatam sentimentele copii spuneau ca esti profund egoist daca vrei sa stai singur in banca, sau daca insisti sa ai propriul tau locas in cuierul de haine, caci ele nu ajungeau pentru toti elevii si trebuiau suprapuse mai multe surtuce pe un singur cui.

Apoi sa treci noaptea de mediana patului, ori sa incerci sa capeti o parte mai mare decat jumatatea plapumei a fost definitia etapei pentru egoism.

Sa pleci cu masina goala, cand sti ca mai sunt cativa colegi care au drum comun, sa mituiesti lucratorii pentru a monta stalpul cu lumina in fata gardului tau, desi locul lui e la casa urmatoare, ori sa mananci sandvisul de acasa pe ascuns, ca sa nu trebuiasca impartit ... Sunt astea atat de reprobabile pe cat sunt acreditate ca ar fi ??

E egoism sa ai pretentia ca iubita ta sa nu isi imparta farmecele si cu altii, atata vreme cat a ales sa fie cu tine ?

Nope... egoismul e fie o lege a firii esential umana, fie cauza principala a alienarii si a derivei fiintei.. fie amandoua deopotriva...

Tu cum crezi ??

iasnob a scris:STIU din interior ca sinuciderea nu este o solutie pentru oricare dintre  noi cei peste sapte miliarde .

De ce zici asta ? Gandind la rece viata nu e decat o ticalosie.. Depindem de cinci litrii de lichid vascos si rosu, care alearga necontenit printr-un sistem complicat de canale.. Orice tulburare a acestui circuit ne poate aduce sfarsitul, iar la pericolul asta se adauga mii de altele ce pot sa apara la nivel de organe, viscere... schimbul de aer.. Suntem atat de vulnerabili si atat de constienti ca putem pierde absolut totul in fiecare clipa..Supravietuim numai cu povara ca putem deceda instant....  Pentru ce sa nu ii dam dreptate celui care refuza acest cadou, care e viata, pur si simplu numai din cauza ambalajului in care soseste livrat ?

iasnob a scris:Este altceva( poti sa razi, iti dau voie,  exista o voce in mintea mea care imi spune asta), o sa ma gandesc pe indelete si o sa-ti spun ce cred eu, de ce nu este sinuciderea o alegere justificabila.  

Dar priveste un pic la ultima ta zi... Daca esti norocoasa ai sa te afli in pat, semi-constienta si macinata de dureri, cu chipul schimonosit de batranete si in jurul tau fara cei mai multi dintre cei pe care i-ai admirat, sau i-ai iubit...
E imaginea asta, repet ea nu se poate intampla decat daca ai noroc, una atat de incurajatoare si de optimista ? E asta un scop care sa merite deranjul ?

iasnob a scris:Tu nu ai fost singur in sensul in care vad eu singuratea ai avut in jurul tau cartile, muzica si filmul. Un om care are capacitatea asta nu mai este singur.  Ai gasit placere si alinare in tot ceea ce ai facut neavand nevoie de o partenera(iubita) pentru a te simti implinit. Asa te vad eu. Asta este perceptia de aici de unde sunt eu.  

Intr-adevar m-am descurcat in practicarea singuratatii  intr-un stil cat mai confortabil... insa asta nu a alungat singuratatea..... Poti citi o carte dupa cum si ea te poate citi pe tine, intr-un exercitiu plin de nebanuite si nemasurate placeri.. Nu o poti insa respira, nu o poti imbratisa simtindu-i formele, nu o poti saruta intim si nu ii poti strange mana. Nu poti a o privi in ochi, sau poate a ii indeparta suvita de par rebel de pe frunte, ori sa stai sa ii asculti rasuflarea calma din somnul de noapte..

Daca e vreo reusita in calea aleasa de mine, e ca ea te ajuta sa suferi mai putin...

Multam pentru muzici si pentru ca esti atat de empatic.

Si eu iti multumesc de muzici si de cuvintele frumoase...

Am facut iar o boacana.

Ce boacana...  suspiciune care boacana ???
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Sept 14, 2018 11:52 am

The Dude a scris:..... ori sa stai sa ii asculti rasuflarea calma din somnul de noapte..

Been alone so long
That I've forgotten what it's like
To feel somebody next to me
And hear her breathing peacefully
When I wake up at night

iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Mier Sept 19, 2018 10:48 am

O sa-ti povestesc doar tie cand ne-om vedea. E o chestie atipica si mi-e teama sa o scriu aici. Habar nu am cine citeste.  Le ai tu pe ale tale, problemele mele pot parea mofturi si prosteli. Incerc sa limitez contactul cu cei din jur, am impresia ca nu-mi mai ramane timp pentru mine. Ca vorbesc prea multe nimicuri oriunde- oricand cu oricine. Vreau sa ies din gandurile si din problemele altora si sa ma bucur de odihna mentala.  Stii vorba aia prostul are mintea odihnita Am uitat cum este sa fii prost, cum este sa fii sarac cu duhul si fericit.

iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Mier Sept 19, 2018 11:02 am

iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Mier Sept 19, 2018 4:18 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Sept 20, 2018 11:01 am

iasnob a scris:O sa-ti povestesc doar tie cand ne-om vedea. E o chestie atipica si mi-e teama sa o scriu aici.

Abia astept... In Octombrie va fi o premiera de neratat.. Iti zic inca de pe acum, desi nu stiu o data precisa.
iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Joi Sept 20, 2018 12:56 pm

Desigur. Mergem.

iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Joi Sept 20, 2018 1:18 pm

iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Joi Sept 20, 2018 5:32 pm

iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Vin Sept 21, 2018 7:33 am

iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Vin Sept 21, 2018 10:02 am

Iar in afară de asta, va spun in cunoștință de fapte că a avea o amantă, amante sau priviri in x sunt cele mai jegoase tîmpenii pe care un bărbat le poate face. Dar totul in viață se învață gresind. Dar mai ales realizând când ai fost prost și să te schimbi total orice s.ar întâmpla in jur. De aceea, mi.am permis in viață mai întâi să râd de mine și apoi de altii.

Fragmente din jurnalul unui barbat.
iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Lun Sept 24, 2018 5:49 pm

Tot din acel jurnal iubirea unui bărbat CHIAR face mai frumoasă o femeie, nu doar că o vede mai frumoasă! Asta e adevăratul miracol al unei femei care se lasă cu adevărat iubită!

Ultima editare efectuata de catre iasnob in Mar Sept 25, 2018 1:27 pm, editata de 1 ori
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Sept 25, 2018 9:03 am

Nu traim sentimente care ne transforma, ci sentimente care ne sugereaza ideea de transformare. De pilda, iubirea nu ne purifica de egoism, dar ne face sa-l simtim si naste in noi ideea unei patrii indepartate, unde acest egoism nu si-ar mai gasi locul. - Albert Camus

apropo si de discutiile anterioare...
iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Mar Sept 25, 2018 2:00 pm

Very Happy  Destept rau Camus asta. Imi aduc aminte perfect cand am dat cu nasul de el, pe la +20 de ani. Am zis ca l-am apucat pe Dumnezeu de un picior.

Revenind la domnul cu JURNALUL
Eu cred totuși că doar un anumit tip de om poate rezona cu ceea ce scriu și evoluez să fiu de aceea, nu mă prea interesează restul. A judeca un om pe părți descalifică pe cel care judecă și percepe, nu pe subiect. De aceea. Nici nu caut să multumesc generalul.
Mi.am luat nu ca hotărâre, căci hotărârile, de regulă, nu țin, ci ca demers, ca trei ani să nu mai am pe nimeni în viața mea personală

E real ce zice. Avem nevoie de momentele astea de noi cu noi.  Am reusit cu greu asta cu riscul de a  fi nesuferita si egoista( ha ha ha - ma intorc la egoism).
Mi-a placut extrem de tare chestia cu demers versus hotarare.
Una pestre alta si eu am inceput un demers. Demersul meu este sa ajung la greutatea mea de la 20 de ani.  Doar 15 kilograme  Obiectivul  este ca pana la finalul anului sa am cu patru kilograme mai putin. Pana la finalul anului 2019 cu sase mai putin. Pana la finalul anului 2020 cu cinci mai putin.
 Pana acum mi-a iesit. Am inceput de o saptamana si am comis si primul pas gresit in a sasea zi. Oare ce a faceat Dumnezeu in a sasea zi?  Pofta ce-am poftit a fost din cauza faptului ca dupa cina mea am pregatit cina alor mei. Nu a fost legata de zahar pofta asta, caci am ignorat cu desavarsire un ditai tortul de ciocolata cu menta(e preferatul meu), a fost legata de carnatz
Puteam sa-l manac gol dar nu avea niciun chichirez fara un pic de paine si fara mustar iute.
iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Mar Sept 25, 2018 5:40 pm

Timp pentru mine ingerasi
iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Mier Sept 26, 2018 8:07 am

iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Joi Sept 27, 2018 6:18 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Sept 28, 2018 8:49 am

iasnob a scris:

Cat tambalau a fost cu piesa asta: o adevarata revolutie in plina ascensiune a lumii radio (gaga) .

Comentarii ? ...poate cand am sa am timp.

Pana atunci cateva explicatii wiki:

The song describes a wealthy, misogynistic student named Bobby Brown, "the cutest boy in town," whose life is the archetypical American Dream until a traumatic sexual encounter with "Freddie," a lesbian involved in the women's liberation movement, leaves him questioning his sexuality. Bobby transforms into a leisure suit-wearing closeted homosexual working in radio promotions; by the end of the song, he and "a friend" (later implied to be his boss, as he will "do anything to get ahead," which also has a double meaning, i.e. getting a head) have become self-described "sexual spastic(s)" involved in golden showers and S&M, for which he thanks his "friend," Freddie. This song was more successful in Europe than America (the song's pervasive sexual content made it unfit for broadcast on U.S. radio) and this is why it is only featured on the vinyl and European CD version of Zappa's best of compilation, "Strictly Commercial".
iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Vin Sept 28, 2018 11:22 am

Stiu ce zici.  Smile

iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Lun Oct 01, 2018 2:59 pm

iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Mar Oct 02, 2018 10:19 am

Povestea lui Buddha

„Într-o zi, pe când Buddha își făcea plimbarea printr-un sătuc a fost abordat de un bărbat nervos care i-a adresat cuvinte urâte:

– Nu ai niciun drept să vii aici și să ne înveți lecțiile tale. Ești la fel de prostănac ca oricare dintre noi. Ești doar un om fals. Nu ai ce să cauți aici!

Buddha nu s-a supărat când a auzit cuvintele bărbatului, dar s-a oprit și l-a întrebat cu blândețe:

– Poți să-mi răspunzi la o întrebare simplă? Dacă cumperi un cadou pentru cineva și acel cineva nu vrea să-l primească, cui îi aparține cadoul?

Bărbatul, surprins de reacția și întrebarea înțeleptului i-a răspuns răspicat:

– Normal ca mie, doar eu am cumpărat cadoul. Cadoul e al meu.

Buddha a zâmbit și a spus:

– Corect! Așa este și cu mânia. Dacă te enervezi și îți transferi mânia spre mine și eu nu mă simt insultat sau supărat, mânia rămâne la tine. Tu ești cel care rămâne nefericit. Tot ceea ce faci este să te rănești singur. Scapă de mânie, nu te mai enerva și răspândește iubirea! Când urăști, vei fi mai nefericit. Dacă iubești vei găsi liniștea și fericirea. Iubirea e răspunsul.”
iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Mar Oct 02, 2018 4:13 pm

expresia joac-o p-asta

iasnob

Mesaj Scris de iasnob la data de Joi Oct 04, 2018 2:31 pm

Continut sponsorizat