Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In My Secret Life

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 5396
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: In My Secret Life

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iun 25, 2018 9:04 am

In sfarsit... In sfarsit am simtit ce simte un director pe platou. Nu-i filmul meu, nu-i scenariul meu,  iar contributia la alegerea cadrelor e doar una colaterala.
Tot echipamentul este insa al meu.. pana la cea mai minuscula mufa adaptor, totul apartine studiourilor ARRA.

Turnajele au inceput practic de vineri seara, asezarea sculelor definitivandu-se a doua zi in o singura ora. Primele cateva scene s-au tras in mai multe take-uri, desi cel putin intr-un caz nu era nicio nevoie. E important pentru relatia cu actorii sa procedezi in asemenea fel si recomandarea s-a dovedit extrem de eficienta.

Sambata, de dimineata pana seara, s-a inregistrat cam 90% din material; ramasesera scenele de exterior, unde a doua zi am rezolvat rapid, utilizand drona si un gymbal din alergare. Noroc ca baiatul care m-a ajutat cu operarea era inimos si atletic.. Nimeni nu mi-a comentat deciziile, iar „producatorii” au ramas cu gura cascata la calitatea imaginilor reluate pe monitorul de inalta frecventa din backstage.

Am izbandit si in asta, desi sentimentul reusitei e un picut amar.

Sunt curios daca vor face prima plata asa cum s-au angajat....

Dupa o dulce zi istovitoare sambata seara, mi-am facut curat prin FB. Am dat si am primit block la greu, insa altfel nici nu se mai putea. Sunt genul de om gata sa nu abandonez nicio discutie, insa sunt si persoana care nu se poate acomoda in veci cu intoleranta, instigarea, ura si activismul partizan.

Dr. Spanu, Dr. Mitrea, Dr. Tode, Dr. Filip, Dr. Andronic.... atatia altii, cu mult prea mult timp liber in decursul orelor de consultatii imi poluau spatiul cu atacuri furibunde la adresa unor maimutoi, caci vorba aia: merita un Dragnea sau o Viorica atata atentie ? Ei sunt cum sunt, insa sunt legitimi si dupa parerea mea pefect potriviti acestei tari... Sa scoti Romania din ale sale si sa te apuci sa o coafezi si fardezi strident, cum ai vazut tu glazurari prin alte parti, e o mare infamie. Daca chiar vrei sa schimbi ceva, schimba mentalitati, nu forme... asta desigur daca esti in stare. Caci iti trebuie tinuta, cunostiinte, moralitate si istetime.. poporul se exprima gangav si pare incet la minte, dar nu-i deloc prost.

Europa si America ajunsesera cu jaful pe fata... nici nu mai catadicseau sa salveze vreo aparenta si iaca cum o mana de taranoi a pus pentru moment frana. Doamne ajuta sa le reuseasca si rasturnarea, pe care ei si-o doresc probabil din alte motive; insa Doamne ajuta sa le iasa, caci patria numai speranta asta o mai are.

De ei adversarii politici au lipit etichete sforaitoare: corupti, furaciosi, interlopi. Iar ei au fost nevoiti sa schimbe legile justitiei pentru ca aceasta sa nu mai poata fi intrebuintata ca instrument in viitor... nu ca sa se scape pe sine, cum se sustine printre revoltati. Se puteau salva simplu intrebuintand parghiile sistemului existent ce inca raspundea la nenumarate comenzi functionale la preluarea puterii, insa au fost destepti. Mecanismele astea sunt imprevizibile in multe situatii, iar responsabilizarea taraturilor care impart dreptatea devenise obligatorie mentinerii decentei.

Asta e Dragu, Andrei, Maria, Mihai, Nicu.. Doru, Dinca, Luca. Pot sustine o pozitie argumentata la nesfarsit cu orice partener, dupa cum mi-o pot schimba diametral opus daca sunt convins in termeni rezonabili ca gresesc, insa pe voi v-am exclus si din lista de prieteni. Nu e admis sa recurgi la instigare, sa chemi la boicotul unor mijloace de informare, sa asmuti la violenta, sa publici poze, adrese si numere de telefon ale opzantilor politici; sa ameninti si sa chemi la nesupunere sociala sa iti canalizezi intreaga ura impotriva cuiva, nu a ceva... sa promovezi distrugerea = eu sunt constructor. Pana la urma cum as putea sa pastrez in anturajul meu minti care pot fi modelate atat de simplu ? Intelecte cu pretentii, dar incapabile sa distinga adevaruri atat de elementare si cu multiple corespondente in istoria trecuta, sau recenta ? Cum as mai putea evolua intre oameni care au tinut ani de-a randul in adancul lor atata venin, indiferent din ce motiv ??? ...Indivizi pentru care toleranta e o simpla lozinca.

Poporul a ales aceasta conducere. Chemat la urne maine o va alege din nou. Impostorii montati de agenturi in functii cheie nu au nicio legitimitate si trebuiesc inlocuiti pe cale democratica. Presedintele e garantul Constitutiei, nu e pus acolo sa o comenteze, sau sa exprime opinii despre calitatea ei... si nici sa se implice in razmerite de strada.

Adio asadar: dr. Spanu, Vali, Dunca, dr. Mitrea, Ieremia (ce mai fariseism si in tine), dr. Tode, Leontin, dr. Filip, Chereches (era de mult vremea), Dragu, Andrei, Voica, dr. Andronic (zau nu va credeam in stare) Mihai, Radu, Ovidiu, Nicu (rusine Nicu, traiesti pe spatele lor), Doru, Elena, Dinca, Luca..#rezist.

Acum, intelegator cum sunt eram pe cale sa mai lungesc coabitarea, insa trebuie sa pricepi ca eu ma destind cu FB in drumul cu mijloacele, in pauze, la cozi, in asteptare, ori la recreere.. Pentru ce sa imi stric eu zenul cu dejectiile din astea..?? De ce trebuie sa impart frustrarile cabotine si rabufnirile neputintei de a pricepe macar ? Ramaneti cu Dumnezeu ....si un ultim sfat: invatati sa convietuiti cu ratarea, sau veti pierii: fiindca pasiti deja pe calea anihilarii...

Gresind scurtatura stiuta m-am trezit aseara exact in fata clubului. Nu aveam niciun chef, eram chiar presat de timp, dar vazand ceva umbre prin geamurile de la etaj am inceput sa ma caut fara succes de cardul de membru.. Cred ca in patru ani am fost oaspete de doua, sau trei ori, insa portarul m-a retinut si mi-a permis accesul. A meritat alegerea. Nu atat pentru coniacul Henesy cat pentru cei prezenti... Si cineva zicea ca elitele nu mai sunt in tara...

Am palavragit de banalitati si ne-am despartit bogati de intamplare... cel putin eu; dar si ei, intrucat au putut primi informatii despre demersul constructiei templului, „de la cea mai avizata persoana” (desi nu mai mai ocup).
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iun 26, 2018 9:37 am

Zi istovitoare ieri. Anul asta am ratat festivalul de teatru de la Sibiu si partial Dragaica, din care, ca sa salvez cat se mai putea am ajuns in miez de noapte la Saftica (cea mai apropiata padure serioasa). De aia am fost zoombie toata ziua, iar solicitarilea au curs cu ghiotura.

**

Din faza de post proces a reiesit necesar sa tragem cateva scene aditionale. Nu era in plan. Se va utiliza locuinta unuia dintre actori si cateva imagini de ploaie abundenta. Consultat, profesorul Dodu a sugerat ca asta ar da o altfel de incarcatura plotului (chestia cu ploaia) si cadrele inserate cu personajul in activitati cotidiene va ajuta masiv la definirea acestuia. Noi am constatat doar o distanta a materialului filmat fata de inima scriptului, fara sa constientizam ca eroi nu au profunzime, in ciuda jocului foarte bun. Simteam amatorismul, dar nu il puteam explica in totul... Meseria de cineast este totusi una care tine seama decisiv si de experienta..

Numele are sa imi apara pe generic la "un film de..." , iar factura ar trebui onorata pana vineri cel mai tarziu... Nu ca am nevoie de bani, dar ar fi primii castigati in acest fel (adica pe un calup "o productie" cap coada, nu pe inregistrari ocazionale, sau decupate din altceva mai mare). Calculele mele releva ca banii pe care ii voi incasa pana la sfarsit din intreprinderea asta,  vor amortiza intregul echipament... Ramane chiar si ceva profit in conta.... Dar sa vedem.

**

In sfarsit dimineti linistite pe FB. Ar mai trebui cateva radieri, dar ce minunat e sa iti incepi ziua pozitiv, fara "hai sa nu mai cumparam nimic, sa ingenunchem sistemul", "hai sa defilam", "hai sa dam foc", "hai sa postam concentrat impotriva hotararilor pana crapa reteaua"... "hai sa semnam nu stiu ce protest"..... Bine, ca nici numai cu poze de caini si pisici nu e ceva nemaipomenit, insa sper sa ajung la o selectie in care cei ramasi sa evolueze decent, publicand imagini din locuri inedite si/sau apartinand unor intamplari cotidiene, glume, citate valoroase, poezii de calitate...

**

...si iar sunt vizitat de cosmaruri.. si iar ma zvarcolesc in pat de grijile acestui serviciu idiot, si care imi aduce venituri pe masura imbecilitatii sale... si iar am de luat decizii fundamentale, cu investititii si contracte ametitoare care insa antreneaza resurse de care nici nu mai dispun... sunt totusi regizor de film confirmat la acest moment, de ce nu ma axez doar pe asta ?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Iun 27, 2018 10:41 am

Ploaie in zori. Nici nu se putea mai bine, asa ca am iesit.. noroc ca aveam aparatul montat... Insa tot a trebuit sa pierd ceva vreme cu ambalatul husei de protectie.. E greu de inregistrat ploaia, caci trebuiesc artificii ca sa rezolvi lipsa de lumina.. Am prins niste streasini, strada in lungul ei, apa care siroia prin curte si ploaia pe fundalul unor copaci din vecini.. 20 min de metraj.. Caz rezolvat cu pretul intarzierii de rigoare de la slujba...

Am restabilit alimentarea cu apa, curent si gaze la prelungire. Mi-a iesit ca in filmele americane; nu a fost nevoie decat de trei telefoane si trei echipe specializate de interventie s-au prezentat instant in locatie cu tot ce trebuie. Casa e acum gata de oaspeti. Pe Delia or sa o parasuteze acolo prietenele ei, care urmeaza sa o si colecteze din aeroport. In mod nefiresc eu cu ea ma voi vedea duminica sau luni, cel mai devreme....

Daca tot mi-am facut curat prin viata, am decis sa imi fac si prin visari. E curtea plina cu tot felul de depozite apartinand unor proiecte mai mari, sau mai mici, de care nu mai e timp. Casa din copac, casa pentru copii, anexa de gradinarit a Oliviei, accesul secundar al viitoarei mansarde, lacuri si vopsele pentru reabilitat studioul foto, caramizi de semineu, placi de granit ca sa facem soclu impozant la cabana, profile pentru copertina piscinei ce ar fi urmat sa se realizeze acolo, grinzi si geamuri din demolari, cherestea ursi ramasa de pe la nu stiu ce santier... toate astea trebuie sa dispara. Lasa ca imi ocupa nejustificat un urias spatiu, dar contribuie apasator si la depresie...

Vesti teribile din Franta.. sper ca niciuna sa nu se confirme, desi.... Am iarasi prieteni condamnati.. sunt trist si dezamagit de tot ce aflu din directia asta; si sentimentul e amplificat de faptul ca niciunul dintre cei vizati nu a catadicsit sa ma anunte de problemele sale... Totusi, prietenii de asta sunt pe lume: sa se sprijine la greu.... oare oamenii astia nu ma mai considera amic ?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Iun 28, 2018 9:23 am

Iarasi ploaie in zori, insa de data asta una luminoasa. Nu puteam sa o ignor, desi treaba era facuta deja. Atat cat am putut verifica filmarea a iesit de data asta impecabil, insa nu o vad incadrandu-se in ideea atmosferei propuse. Ploaia asta in cascada, pe un fond shining nu e deloc apasatoare.. Transmite mai degraba un sentiment de promisiune.. de tip agrar, daca vrei. E o cadere de apa incurajatoare si nu si-ar atinge scopul inserata in narativ.. cred ca voi intrebuinta totusi inregistrarile de ieri, care au si un sunet mai bine captat.

Al doilea imprumut se apropie de epuizare. Societatea a semnat deja doua contracte noi si are aproape castigate inca trei, din care unul foarte mare. Nu mai are insa forta si e destructurata pe anumite paliere. Duce greu santierele deschise in momentul de fata, cum ar putea sa preia inca de trei ori pe atat ? E haos de al tip decat cele intalnite pana acum. Mai e si orgoliul asta faraonic al patronului ce complica lucrurile prin dimensiunea "tatuca", sau "mascul alfa" de care persoana e complet posedata.. Contemplu cu un picior in afara terenului si ma abtin de la sfaturi, sau recomandari. Mi-am facut treaba, am fost platit in cea mai mare parte, nu inteleg sa continui...

In weekend vine o masina sa incarce materialele adunate in timp pentru tot felul de proiecte abandonate. Am decis sa ridic o casa in curtea lui R, unde anexa aia stupida din paianta va trebui demolata. Chiar pe acelasi loc, pe un nivel cu mansarda. Fata de ce exista nu vor fi cine stie ce alte cheltuieli in afara manoperei si a invelitorii. Magazia e retrasa de la strada, asa ca nu anticipez probleme cu autoritatile, in plus cred ca R merita acest efort... minimal.

cetatea poenari... ma bate un gand...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Iun 29, 2018 9:08 am

Alaiul regal a ajuns la destinatie pe la 18.30, purtand in una dintre masinile coloanei pe gravida suprema. O ploaie in averse a intampinat cortegiul exact la intrarea in casa. Masinile au trebuit sa astepte mai bine de 1/2 de ceas, probabil spre exasperarea personajului cheie, caci Delia pe care o stiam noi era foarte sensibila la punctualitate si la petrecerea timpului in habitatul unui autoturism stationand... Primele informatii confirma supozitiile ce reieseau din ultimele fotografii, a luat mult in greutate.

Dupa instalare diva si-a facut imediat somnul de frumusete si s-a trezit pe la 1.00 cu chef de taclale.. o adevarata pacoste.

...pe la pranz banca a confirmat o plata partiala a facturii ASE pe filmari... Era sa imi sara mustarul, dar am primit imediat si confirmarea restului de plata din alt cont.. Nu-i treaba mea ce probleme au ei acolo de au recurs la acest artificiu, insa o suma atat de mare iti da un sentiment de confort si de jena. Desi e doar 70% din pretul convenit (restul urmand a fi platibil dupa post-proces) tot e o realizare.. Zic jena pentru ca in acesti bani, un om normal chiar  si cu pregatire superioara, munceste la greu cateva luni de zile.. Nu-i corect... Dar n-am facut eu lumea asta....

Zi complicata in fata si weekend aglumerat in perspectiva...
Imi e tot mai greata de mediul asta contaminat.. trebuie ca sunt nebun de tot continuand sa il accept...

imi tot pun speranta intr-o dimineata izbavitoare, in care sa refuz sa ma mai dau jos din pat si sa uit de toate obligatiile astea... o zi din care sa incep sa ma dedic numai celor dragi sufletului meu..
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 02, 2018 9:58 am

..patru camionete de 3,5 to si cateva drumuri cu breakul inseamna materiale adunate in cativa ani buni cu gandul la tot felul de proiecte marete si prieteni ce trebuiau ajutati.. acum sa vedem daca R are mai mult noroc, ca entuziasmul debordeaza.

Toata noaptea m-am perpelit cu teama zilei de azi care are in agenda sase puncte extrem de dure. Sigur nu se pot onora toate, dar care sa le fac si pe care le aman ? De griji si preocupari am uitat sa cobor din metrou la statia la care trebuia.. Incepe bine, nimic de zis.

M-am vazut cu Delia inainte de intalnirea preconizata. Abia acum am inteles perfect ce e cu ea. Nu s-a ingrasat din cale afara. E doar sarcina si atat. Insa si-a schimbat fizionomia. Pe chipul ei au aparut pregnant trasaturile de vultur ale tatalui sau.. privirea aia acuzatoare si iscoditoare, Cutele ce denota intransigenta sunt acum (ca s-a renuntat si la celebrul breton) evidente si schimba cu totul infatisarea personajului.

Am inteles ca atat cat Delia a stat cu noi in cea mai mare parte din timp, ea ne-a semanat noua. Am modelat acea prezenta dupa felul in care o receptam. Imediat dupa ce a parasit aceasta influenta, Delia a redevenit ce era de fapt... omul asta cu teluri precise si cu rigoarea pe buze; meticulos, exact, concis..

Cred ca plec la Paris...
Articon

Puncte : 494
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Lun Iul 02, 2018 3:54 pm

Articon a scris:
Discutia era despre F15 Macro care e unicul wide cu un raport 1:1.

Eu de exemplu as avea trebuinta de el ?

L-ai luat ? L-ai testat ?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 03, 2018 8:54 am

Am publicat un scurt review la foto-noutati.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 03, 2018 9:02 am

Chiar si o zi ca cea de ieri sfarseste in noapte.

Dupa un inceput ezitant si cu surprize ce anuntau decalaje semnificative, programul propus a reusit sa isi intre in grafic si s-a terminat cu succes in urma interventiei divine care a surprins pe toata lumea. Concursul pentru care ar fi urmat sa lucram poate intreaga noapte s-a anulat inopinat;

Dumnezeu exista.

Am castigat si stadionul si eu personal am semnat cu Ana Aslan;

Rezultatul statistic al guvernarii mele se rezuma la 12 participari, 4 retrageri din concurs, 2 esecuri si sase reusite; E mult peste orice performanta de care am auzit, avand in vedere ca a durat doar 3 luni si 1/2;

Vise urate... Nici nu vreau sa imi mai reamintesc.

O prietena din trecut moare singura in strainataturi. Toti au uitat de ea. Am decis sa merg sa o incurajez si sa o vad pentru ultima data... Am mare influenta asupra sa si sunt convins ca ii pot reda moralul inaintea plecarii... E o datorie.

Paris asadar.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 03, 2018 1:45 pm

Prisul.. intr-un singur prieten expirat:

"Ely

S-a intamplat sa pot sa ii fac binele in mai multe randuri.
Zeii au ales sa nu primesc nimic in schimb de la ea...sau poate ca s-au inselat... ?

Era prin ’86...Se dadeau prime si eu, mare sef de tarla, eram cu lista de propuneri la Biroul Personal, la madam Petruta, o super excroaca cu care nu era indicat sa te ai rau...Din capul locului mi-a cerut sa fac cateva modificari, iar in timp ce eu operam ascultator, a intrat in birou o fata...Inalta, silfida, modesta, in perfect acord cu latura constienta a  generatiei sale ....

- Ma numesc Dabuleanu Rodica, am absolvit Mecanica Fina acum un an si caut de lucru...Am auzit ca intreprinderea dumneavoastra angajaza....Este adevarat ?
-....Unde ai auzit vestea asta, draguta ?...la europa libera ?...i-a raspuns Petruta fara sa isi ridice ochii din liste....Nu, nu-i nimc adevarat...De fapt trebuie chiar sa facem reduceri...

Nici macar nu s-a uitat o singura data la ea...Urmaream totul, chipurile absorbit in redactarea documentului; nimic nu mi-a scapat...Am intors capul peste umar si am catarit-o dintro singura privire....Era exact asa cum mi-o imaginasem dupa tonul vocii...Reactia ?....nici nu stiu cum mi-a venit...m-am ridcat si m-am indreptat spre ea cu bratele intinse :

- Ahhhh, Ely (primul nume care mi-a dat in cap) ??? Tu ??? Tu aici ??....Nu se poate asa ceva...Crede-ma chiar nu se poate... !!!....Nu mai departe decat aseara ma gandeam la tine..Oare iti vine sa crezi asta ??

Si fara sa mai astept vreo confirmare am luat-o in brate si am pupat-o pe ambii obraji...
- Ce bine arati, Dumnezeule mare...Mai, mai, dar tu te-ai facut de-a dreptul o frumusete.....!!

Radeam si o tineam de mana, iar ea radea si ea....intrebandu-se probabil unde, cand, dar mai ales in ce circumstante ne-om fi cunoscut....

Am luat-o de dupa umar si am condus-o la usa biroului rugand-o, la ureche, sa aiba multe incredere si putina rabdare...

....acoperind o suprafață de circa 846 hectare, în vestul Parisului, Bois de Boulogne formează unul dintre «plămânii» Capitalei. Este de două ori și jumătate mai întinsă decât Central Park de la New York, și de 3,3 ori mai mare decât Hyde Park de la Londra, dar de 5,9 ori mai mică decât Pădurea Soignes de la Bruxelles. Bois de Boulogne ocupă situl vechii păduri Rouvray.

Petruta s-a lasat greu...Nu ca ar fi fost o treaba dificil de facut, insa trebuia ca eu sa raman dator la pretul corect...

- Sa stii ca noi avem reguli pentru angajari si niciuna din ele nu ia in calcul marimea sanilor, adancimea decolteului, sau bombeul popoului.....
- Iar eu trebuie sa ma insor....si n-am cum sa fac asta lucrand 12 ore pe zi, sapte zile din sapte...

...grădina serelor de la Auteuil și-a păstrat farmecul pe care îl avea încă din secolul al XIX-lea. Întinsa porțiune cultivată cu flori este înconjurată de azalee, palmieri, precum și de o mulțime de alte plante verzi ornamentale. Clădirea centrală cuprinde un palmariu, precum și o seră tropicală unde cresc bananieri, papirus, strelitzia uriașe. În celelalte sere crescorhidee, begonii, caladium. Expozițiile de azalee și de crizanteme au o reputație deosebită. Dincolo de grădină, se întinde stadionul Roland-Garros, cunoscut prin «Internaționalele»de tenis de câmp, care se desfășoară în lunile mai - iunie.

Dupa tarasenie, pe Ely au angajat-o pentru intretinere confectii, etajul IV...O echipa din subordinea unuia dintre  departamentele pe care le coordonam...Ierarhic intre noi mai erau un maistru si un sef de atelier.

Prima data cand am revazut-o a fost le exact doua luni.... Se descurcase iar.. Aducea acum o cerere de transfer in  productie...O treaba urata, caci insemna un fel de abandon miselesc catre ceva mai usor si cu mai multi bani....

I-am aprobat fara vreun comentariu....Cu cererea in mana si cu ceva mustrari in suflet, si-a luat inima in dinti si a spus:

- Va multumesc extrem de mult (tin minte precis formularea asta « extrem de mult »), apoi a adugat :
- Noi nu ne cunoastem nu-i asa ?
- Ahhh, dar ba da. Tu ai lucrat la intretinere si acum mergi in productie.. Nu esti tu Dabuleanu Rodica ???

Pe chipul ei, atunci, am vazut o lumina care echivala cu ceva de o magnitudine cam de o mie de ori mai mare decat orice alt mod de a iti exprima recunostinta...Cica astea sunt credite care se aduna, iar in ziua de apoi vor atarna greu la cantar.??

A trecut un an...sau poate doi...eram de garda, de noapte, si a venit la mine plansa si agitata rau de tot...Arata chiar jalnic. Imi cerea sa ii permit sa plece imediat, fara sa i se taie ziua...caci avea probleme complicate si se tot invoise....si inca o invoiala nu mai mergea...dar ma stia de om cumsecade, asa ca...si iar lacrimi, si iar smiorcaiala...

I-am cerut, si mi-a povestit o chestie putin credibila cu un iubit plin de ifose si de neancredere...Unul teribil de periculos...trebuia sa plece caci in noaptea aia urma sa fuga de el, sa se mute la o sora sau ceva...Caci el era de neanteles si nu ar fi lasat-o sa plece altfel cum...

În inima pădurii, putem vizita parcul Bagatelle, cu o suprafață de 24 de hectare. De la jumătatea lui martie, până la jumătatea lui aprilie, parcul este înfrumusețat de plantele bulboase. Jardin de Bagatelle este fermecător în perioada înfloririi trandafirilor (din iunie până în octombrie). Aici, îndrăgostiții își au locul preferat, de aici expresia «faire la bagatelle». În grădină, se găsesc restaurante de primă clasă, dar nu este potrivit să vă aventurați noaptea, pe întuneric, neînsoțit, întrucât crima și prostituția, aici, sunt de nestăpânit....

Sigur ca i-am dat voie....insa la vre-o doua ceasuri s-a intors cu o ditamai valiza, cerandu-mi sa ii permit sa ramana in fabrica pana a doua zi cand avea tren...Lucrurile s-au complicat. Sora nu a primit-o, iar ea plecase irevocabil...nu se mai putea intoarce..... Nu aveam cum sa ii permit. Ar fi fost o incalcare grava a regulamentelor si era usor de depistat cu toate iscoadele alea..

I-am propus sa locuiasca la mine o zi, doua, pana isi rezolva problema...Aveam trei camere, eram singur, iar apartamentul nu era departe....A zambit amar si cu subanteles, dar a acceptat... Se gandea ca venise vremea sa plateasca si era gata sa o faca cu toata deceptia pe care i-o provoca caderea a inca unei statui...

Cele doua zile au devenit cinci...Nu s-a intamplat nimic.... Ea era de noapte, eu de zi....A facut curat si a gatit...Pastram o camerea inchisa cu cheia si o mare distanta, insa stam impreuna o ora seara si o ora dimineata cand ne petreceam...Ce mai prietenie s-a legat in orele astea ?....una care, iaca, a durat o viata.

Începând cu Regența, pădurea a fost adoptată de lumea elegantă. S-au construit edificii somptuoase la Neuilly, la Muette, la Bagatelle...
La 21 noiembrie 1783, din parcul vechiului castel La Muette, situat în Bois de Boulogne, s-a înălțat, avându-i la bord pe fizicianul Pilâtre de Rozier și ofițerul Marchiz d'Arlandes. După un zbor de 25 de minute, montgolfierul care atinsese altitudinea maximă de 1.000 de metri și parcursese o distanță de 9 kilometri, trecând pe deasupraParisului, s-a așezat pe Butte aux Cailles, azi Place Veraine, în arondismentul al XIII-lea al Capitalei.

Ely a emigrat a doua zi dupa revolutie...un fel de a spune...A plecat cam prin iunie 1990, intr-o chestie in care nimeni nu s-ar fi incumetat...In Franta insa a reusit imediat...a urmat Sorbona si apoi s-a angajat la (sau ceva care avea sa devina) Alcatel,  pe foarte multi bani...imi scria mereu si foarte, foarte intim...

Ne-am revazut in tara tarziu...
In 2004, la Sibiu, intr-o pensiune, taman cand iesea din baie, i-a cazut prosopul si a ramas goala...Nu s-a acoperit, nu s-a jenat, nu a facut nimic mai mult decat sa ridice prosopul....Arata extraordinar si cred ca salivam abundent

Daca o facem acum omoram toata prietenia noastra...
Vrei sa o facem ?
Tu vrei ?

Vreau sa ramanem prieteni...
Si eu vreau la fel... s-a intors in baie si cand a revenit era imbracata deja....

...a doua zi eu am plecat, ea a a ramas la consfatuirea ei.... De atunci n-am mai stat fata'n fata..
Imi scria regulat insa.

....in1852, împăratul Napoleon al III-lea a cedat orașului Paris pădurea Boulogne, și a însărcinat municipalitatea pariziană să cheltuiască două milioane de franci, în patru ani, pentru înfrumusețarea ei. Haussman și colaboratorii săi au înfăptuit o operă remarcabilă. Vechiul zid împrejmuitor a fost dărâmat, iar pădurea a fost transformată în parc, după modelulHyde Park din Londra, care fusese admirat de împărat

In iulie m-a sunat disperata...i-au gasit ceva la un san...trebuia musai sa ne vedem...Eu insemn noroc si incredre pentru ea...trebuia neaparat sa ne vedem, iar ea nu putea pleca din oras, ca intra in chimioterapie....

Ne-am vazut in prima zi a sosirii mele....Isi invinsese frica, nu mai avea nevoie de sprijin si era foarte, foarte prinsa...Nepoliticos din cale afara, m-a lasat clar sa inteleg ca intalnirea cu mine insemna pentru ea o importanta busculada de program si un efort....Mi-a si permis sa platesc toata consumatia...la un local in fite, unde numai cafeaua costa vreo 25 euroi....

Ce m-a durut insa.. ?
Pai gestul ei.

Stateam si depanam, iar ea s-a cerut la toaleta...tocmai rememoram o amintire grea, pentru care eu as fi lasat sa ma scap pe mine mai degraba decat sa o intrerup cumva...

Nu s-a mai intors...Din capul culoarului mi-a expediat un pupic suflat din palma, mi-a aratat ceasul de pe perete, si mi-a facut semnul telefonului..apoi si-a fredonat mana a PA…si dusa a fost…

Citisem brosuri si cazuistica pentru cancerul la san. Adusesem poze din perioada in care am coabitat…informatii despre colegi..despre prietenul ei de atunci, de care ma intreba mereu in scrisori…..ce pacat Ely de toate astea..... dar ce bine Ely pentru moralul tau…[/i] "

Acest topic a fost publicat de The Dude: la 21 Oct 2013, 10:21 AM

Ely moare acum la Broussais, Paris.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Iul 04, 2018 11:46 am

Scandal soc la parlament. Un grup de ziaristi fac front comun si intorc spatele celui care urma sa aiba  declaratii de interes national... Indiferent cine e el... Gestul e aplaudat si mediatizat peste tot in randul iresponsabilior fani  #rezist.

Iti dai seama ? Presa nici nu mai e interesata sa faca o informare corecta, ci doar sa perpetueze o atuitudine pe care o crede justa... Iti dai seama cat de "obiective" pot fi stirile colportate de indivizi partizani in asemenea grad ??

Pentru ce nu isi fac meseria, pentru ce nu lasa noutatile culese sa vorbeasca in nume propriu... ??

Asta e deontologite, stimabile ? Chiar intr-atat se tem tefelistii de o pramatie tip Eugen Nicolicea ? Ar putea lepadatura transmite si altfel de mesaje decat dejectii ?   ......care oricum il declaseza prin insasi  continutul lor, fara de ajutorul altcuiva   ... Sau astea au fost soros-instructiunilie zilei..?.... O avea gunoiul ala ceva corect de relatat (pentru o data in viata sa) si trebuie impiedicat ?

Pentru ca actiunea nu are cum sa fie una spontana.
Nici n-am auzit de sanctiuni ale redactiilor aplicate celor care le reprezinta.....
E ceva concertat si temeinic pus la cale;

Rusine !!!.... media aservita: nu sunteti prea departe de personajul boicotat.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Iul 04, 2018 11:52 am

Maine zbor la Paris.. E o mare aventura.
Sper sa o prind in viata saraca... Ely... te implor: asteapta-ma....!!

..... imi amintesc de mama si de fratele ei, pe jumatate nebun si pe de-a-ntregul muribund. Ultima vizita la spital cu Ony intins in pat, quasi conștient, racordat la tot felul de aparate... Mama i-a prins mana frematand de emotiile tristetii si ale disperarii, iar trupul ala slabit a tresarit brusc sub cearceaf, apoi capul s-a intors,  ochii s-au deschis si s-au inundat de lacrimi, in vreme ce un zambet enigmatic si insinuant ii destindea trasaturile fetei.. Multumea astfel mamei pentru ca a venit la ultima intalnire si devenea evident ca deja isi schimbase gandul.. Pleca de acum impacat si curajos... in toata ravaseala lui mentala se petreceau astfel de schimbari minunate...

poate ca am sa reusesc si eu.....
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 09, 2018 10:56 am

Oh, what a rogue and peasant slave am I!
Is it not monstrous that this player here,
But in a fiction, in a dream of passion,
Could force his soul so to his own conceit
That from her working all his visage wanned,
Tears in his eyes, distraction in his aspect,
A broken voice, and his whole function suiting
With forms to his conceit? And all for nothing—
For Hecuba!

What’s Hecuba to him or he to Hecuba
That he should weep for her?
What would he do
Had he the motive and the cue for passion
That I have? He would drown the stage with tears
And cleave the general ear with horrid speech,
Make mad the guilty and appall the free,

... o idee tampita. Trebuia sa fi ramas acasa ? Asta n-as putea spune... Am intalnit o leguma, care a dormit tot timpul in coma profunda. Cancerul ii furase oricum mintile. Dar cate alte incurcaturi...

Tot ce putea sa mearga prost a mers ...foarte prost. Drumul pana la aeroport care a inceput cu o inundatie (teava sparta) taman cand ieseam cu masina din curte. Goana contra cronometru sa nu ratez avionul...Zborul plin de peripetii, rataceala cu metroul, lipsa de acasa a menajerei care avea cheile garsonierei, spitalul gresit, adresa prietenei ce taman ca s-a mutat... calificarea echipei Frantei in sferturi surprinsa pe strazile Parisului...

Nu mai zic nimic.

Duminica am plecat pana la cabana si chiar aproape de a parca masina, bidonului de 5kg de lac pentru parchet i-a sarit capacul. Tot continutul s-a revarsat in porbagaj peste scule, alte materiale, acte... Nu pot sa cred.. In alte situatii capacul ala era atat de bine fixat incat n-a fost chip sa il desfac si a trebuit sa intrebuintez desfacatorul de conserve...

..geamul de la baie iar a ramas blocat pe pozitia inchis.. ai spune ca nu-i mare lucru insa abia cand se intampla asa ceva iti dai seama cat poate fi el de important..

La cabana curatand cat se putea masina de lacul ala, am intrat in vorba cu doua doamne aflate in conced. Erau din Sibiu si s-au autoinvitat sa vaza indeaproape casuta.. Numai de asta nu imi ardea, insa una dintre ele era tare draguta.. Le-am dus, le-am tratat atat cat permitea santierul de acolo, apoi am schimbat numere de telefon, ca sa le fac chemare sa stea un weekend la mine, iar in contrapartida ele sa ma ajute la curatenie, dupa ce termin lucrarile...

La scarbici s-a agravat. Aflandu-ma... asa...  intr-o stare de nemultumire si din pricina ultimelor evenimente, am jignit consiliul de administratie in corpore. Purteam sa ma abtin, insa chiar ca au meritat. Numarul zilelor in care vom mai fi impreuna si asa redus, se va scurta considerabil...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 10, 2018 8:49 am

Ploua crunt la cabana si eu admiram stihia observand cu mare curiozitate cum fulgerele se descarcau predominant intr-un singur loc de pe cer. Daca locuinta asta ar reusi sa iasa vreodata din santier ?? Nici nu ma pot dedica tuturor treburilor in care sunt bagat. Fara sa vreau, ma simt acaparat de proiectul R caruia nu i-am dat nicio importanta la inceput. Cand ma apuc de ceva, apar imediat in preajma "cunoscatorii".. cu sfatul cel bun... Aici se toarna asa, acolo se pune balast, la stalpi se lasa mustati... Cand ii iei la bani marunti incep sa o scalde... ca asa au auzit ei de la un specialist... ca asa au pomenit din mosi stramosi.. alte idiotenii asemanatoare..

R are insa o politica aparte.. Imi lauda orice sfat si ataca direct pe cel ce incearca macar sa ma contrazica.. E multa psihologie in tratamentul asta, mai ales atunci cand il aplici unui "geaman"..

Dupa o atitudine ostila magrebienii au inceput sa ii asimileze usor, usor, pe migranti intarindu-se in numar si forta, dar si radicalizandu-se. As minti sa afirm ca Parisul are problemele Amsterdamului, insa o stare de tensiune inca si mai mare pluteste permanent in aer. Politia e ceva mai dura aici in interventii si asta face ca o anumita aparenta sa poata fi pastrata pe strazi... Insa nu e bine. Nu e bine deloc cu Macron..

Aseara am fost la comemorarea masonica si apoi la ciorba. Visam o ciorba caci trecuse un veac de cand nu am mai mancat una. La Bistro, Serge mi-a oferit ceva cu nume complicat si greu de retinut. Mai existau doar doua porti, era proaspata si altceva de gen nu exista in meniu... acum: depinde "de gusturi mon chere" Pentru un amestec de oaie si vaca cu frunze de menta si tarhon, chestia a fost chiar buna... Am cumparat ambele portii .. caci erau minuscule...

....orice as spune sau face, am o stare de lehamite generalizata...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Iul 11, 2018 8:30 am

... si un ghinion teribil... ieri m-a lovit unul cu un scuter.. a pizza delivery guy.. un pusti ucrainian, angajat cu ziua.. Ce naiba sa ii faci ?? ..Ce sa recuperezi de la el ? In plus a mai si zburat de pe monociclu cu capul inainte si s-a mototolit destul de bine. Ca sa ma imbuneze s-a oferit sa ma cinsteasca cu o pizza la el la sediu (asta dupa ce s-a consultat cu patronul).. de tot plansu...

In plus am tinut cu Belgia aseara...

Ultimi bani din partea ase-ului au intrat in cont si eu n-am vazut inca varianta finala a filmului facut de mine... oare asa se intampla si in cinema-ul mare ??
Trebuie ca a iesit bine de vreme ce rectorul ma cauta ca sa ii inregistrez un interviu... (n-am inteles prea bine daca lui s-au unuia dintre purtatorii sai de mesaj);

Gravida are activitatii sufocante... Unul vine altul pleaca. E intrigata de absenta mea pe care nu o banuia in asemenea masura. Adevarul gol golut este ca persoana in sine nu mai e atat de insemnata pentru mine.

Discret si modest a revenit in tara pentru vacanta si G.. fiica ei a devenit o pacoste majora, caci nu mai vrea sa locuiasca decat cu iubitul ei... un arab.

Pe Consu a calcat-o o masina.. multe fracturi.. vai de capul ei...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Iul 12, 2018 9:16 am

... cand ajung in statie tocmai dupa plecarea unui tren, strabat tot peronul pana la celalalt capat. e un drum pe care oricum trebuie sa il fac la coborare si in felul asta mai comprim timpul. E mereu multa lume, caci poporul merge la munca la ora aia si la Eroilor sunt garnituri alternative, in directii diferite.. Niciun metrou nu goleste locul...

Azi dimineata, urmand aceasta cale, in mod misterios, am intalnit doua (nu una singura: doua !!!) persoane din trecutul indepartat.

Ramona, de acum o basoldina expirata, leganandu-si agale soldurile supradimensionate, imbracata in rochie cu picatele si purtand sandale toc de pluta, un coc sarmale in varful capului si geanta tip "papornita" la subrat.. Jalnica aparitie, dar sa o fi vazut in zilele ei... Pentru o scurta perioada splendoarea cartierului..... Coborand dintro familie modesta, a atras imediat atentia celui mai in voga interlop "Gansterul", arhicunoscut pentru lungimea neobisnuita a penisului si pentru lipsa totala a oricarui scrupul..  S-au si casatorit, desi in toata perioada logodnei Ramona se plangea firesc oricui ca nu prea mai poate sa sada pe scaun.

Apoi tumultul vietii: copii, divort, alcool, promiscuitate... a doua casatorie, alt natarau,... alti copii..

La inceput i-am fost un apropiat (coleg de clasa si banca, cateva zile) si apoi, intr-o oarecare masura, chiar un pretendent. Insa dupa deschiderea ei catre mediul echivoc mi-am retras ambasadele. De altfel, pozitia de amanta a unui bandit sangeros si periculos pentru majoritatea, ii conferise un statut de superioritate de care profita din plin.

Sic transit gloria mundi...

Spre vagonul din fata am intalnit pe Magda. Trecuta si ea, dar eleganta, frumos si simplu imbracata, raspandind o distinctie aparte numai din priviri si gesturi. Muuuuult mai frumoasa acum decat in adolescenta si fara celebrii ei ochelari, dezvaluind astfel niste ochi albastrii de care nici nu am stiut vreodata.  Am ramas incognito, ca nu era frumos sa tratez diferit cele doua cazuri, insa in sinea mea au inceput sa se deruleze procese complexe de evaluare.. Ce inseamna in fata lui Dumnezeu frumusetea si ce inseamna educatia...??   Care e mai tare dintre ele ?  Un raspuns simplu ? - nicidecum. Caci Ramona e la capatul unei vieti traite din plin, pe cata vreme Magda..??   Fara copii si singura (din cate stiu pe surse)... Cu o tinerete irosita in principii, impuneri, biblioteci si sali de studiu, asemeni mie.... Nava a olandezului zburator, navigand curajos prin cele mai neasteptate ape, cu tinuta impecabila si fast in grandoare, dar fara niciun marinar pe punte, ori sub punte... Fara niciun ofiter, fara niciun sobolan macar....  o fantoma....

Bine inteles ca aseara am tinut cu Anglia...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Iul 13, 2018 8:29 am

Cred ca vorbind despre Ramona vs Magda, am vrut de fapt sa zic despre parerea lui Dumnezeu in controversa dezmat/cumpatare; ramane cum am stabilit... Smile

Acu' intamplarea nu mi-a dat pace toata dupa-masa si as fi dezbatut si in noapte daca nu as fi fost intrerupt din meditatie de C. si de povestile ei rurale, fara cap si fara coada, anoste pana la dezgust.. Si era un om de litere. Un spirit ales.. Dar nu e transformata inca. Se afla intr-un fel de tranzit ce o modifica numai superficial... Bine, ca nici nu am sa aflu cat de adanc s-a metamorfozat in absenta lungilor noastre polemici existentiale...

R se misa fascinant. A pus pe hartie cateva idei furate din zbor si a mers cu ele la arhitectul L care i le-a si transpus in planse; a venit sa ma roage sa o ajut cu extrasele si cu lamurirea unor aspecte legate de structura, costuri, tehnologie.
Pentru entuziasmul debordant care m-a si contaminat oarecum, ii voi dedica acest weekend... desi aaveam in plan o cabana.

azi Vineri 13, mai am o povara: vizita la Delia. Teoretic de azi intr-o saptamana isi ea zborul... Se apropie ora reproducerii...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 16, 2018 8:34 am

Ca toata lumea, am tinut cu Croatia...

Sambata iar taraboi cu vecinii. Am chemat urgent Politia, iar echipajul s-a incaierat cu scandalagii. In mod neasteptat gaborii s-au intimidat si au parasit scena cu coada intre picioare. Ironic, mai inainte sa plece si-au cerut scuze de la mine, ca nu pot face mai mult. I-am intrebat de ce nu i-a legitimat macar, asa cum au facut din prima clipa cu mine. Schimband tonul, m-au rugat sa imi vad de treaba.. apoi s-au dus si scandalul a continuat. Nu pot sa cred in ce tara traim. Imi amintesc de o faza la Hamburg, cand a inceput unul sa isi dea gauri la zidul dinspre strada. Atunci, reclamanti anonimi asa cum ar trebui sa ramana peste tot, potrivit regulamentelor, au anuntat tot asa organele si astia s-au prezentat ilico si l-au luat cu ei pe infractor, inclusiv bormasina. In Germania trebuie sa stabilesti cu vecinii daca ai intentii din astea... si e suficient sa se opuna unul singur. Aici Politiei ii e jena sa amendeze niste neispraviti care bat mingea in strada si lovesc masinile parcate fara ca vreunul dintre posesori sa aiba macar curajul sa ii certe...

Infectia de la capuse continua. Maine merg la medic... A trecut o luna si zona e tot vinetie...

Spectacol de jazz la Club...o statie ultra-performanta si un echipament de inalta fidelitate ca sa asculti Charlie Parker "The Bird" cu inregistrari de nivelul anilor 50, adica placi de patefon. Total imbecil. Si ca sa fie masa bogata la final s-a dat si un scurt pasaj Weather Report - Heavy Weather , tras pe DVD cu 16 canale... Cristal nu altceva. L-am intrebat pe organizator cum a gandit auditia, da mi-a ras in nas zeflemitor "nu iti convine, cumpara-ti scule si asculta acasa"

....gravida s-a umflat ingrijorator de cand e la Bucuresti; intr-un rar moment de luciditate a recunoscut ca este foarte mult schimbata si ca se simte straina de noi, insa a adaugat repede ca asta e ca o eliberare bine-venita.. Am refuzat sa comentez, insa A nu s-a putut abtine si a intrebat-o acid de ce totusi ne-a cautat compania si a simtit nevoia sa fie cu noi inaintea marelui eveniment... Pauza apasatoare, apoi discutia a continuat abrupt desspre caini si pisici...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 16, 2018 8:37 am

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 17, 2018 8:30 am

Am patruns in atmosfera lui R. Desigur s-a pornit cu stangul, demolarea si transportul molozului au costat de doua ori pretul adevarat, insa e o criza acuta de forta de munca in constructii, daca nu platesti tu, altul plateste si ai ramas fara muncitori; In fine aseara si azi noapte m-am dedicat proiectului si am scos la capat o propunere interesanta. Azi am sa i-o arat structuristului si apoi vom vedea. Asta ma ajuta mult sa nu ma mai gandesc la altele si imi repara serios optimismul.. Pe de alta parte sunt curios din cale afara, daca din lucruri ramase sau de aruncat se poate pana la urma construi o casuta onorabila. De asemenea e interesant si cu ce costuri, desi aici, cu influentele pretentiilor exagerate ale executantilor, se vor inregistra date alterate..

Buuun, capusa aia nenorocita e de vina. Am intrat in tratament imediat, insa riscul la care sunt supus e unul de neimaginat.. Efecte ale contaminarii pot aparea si dupa trei ani si sunt critice: dementa, incoerenta, tulburari de echilibru, paralizii.. Iar eu trebuie sa fac acest test, daca am ori nu chestia aia nasoala... Asta indiferent de tratament...  E absolut dezarmant sa mori in halul asta muscat de o insecta atat de neinsemnata... Eu care dormeam nopti dupa nopti in codru si pe pamant...

Delia pleaca vineri... Pentru o alta saptamana G se va muta in prelungire dupa plecarea sa...

Eu nu pot sa abandonez serviciul actual mai devreme de luna septembrie din angajamente sumar asumate..
Nu stiu ce a fost in capul meu, insa stiu cum au procedat cei ce m-au "convins": rusinos |

Lumea buna e pe litoral si comenteaza la o bere despre vreme....

Ar trebui sa imi iau cateva zile si eu... drumurile cu franta si belgia m-au consumat launtric mai mult decat o saptamana de treaba intensa
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Iul 18, 2018 10:59 am

Cred ca ma pot considera eliberat din functie.. De dupa sedinta de azi raman in discutii doar formalitati accelerate. Prezentarea privind situatia contractelor si strategia de perspectiva imediata a incasarilor, a dezamagit si a produs suspendarea imediata a analizelor de orice fel... Atitudinea mea, riguros corecta si profesionista a fost socotita inoportuna momentului de revenire si ostil-inadecvata intereselor societatii.. Nu cred ca am gresit deloc in evaluarea gravitatii, iar o cosmetizarea care sa camufleze neajunsurile  ??.. Ei bine, nu acesta era subiectul.

In fine... Aseara dupa ce am terminat de redactat concluziile raportului, am facut un scurt resume. Las in urma mea o sumedenie de lingai constransi prin exemplul de invulnerabilitate oferit sa isi revizuiasca optiunea esentiala a vietii; mai multi tineri invidiosi, dar care in launtrul lor tin ascunsa o admiratie mocnita pe care nu au curajul sa o declare public; contracte avantajoase, si in numar superior celui  avut de firma in ultimi doi ani laolalta.. Nu imi e rusine cu nimic ... si de altfel nu mi se imputa decat un anume fel de trufie, chiar daca si aceasta  apare justificata de conjunctura in opinia multora.

Ce am adaugat la bagajul experientelor trecute este :
- modul fulgerator in care poti sa ajungi pe fundul groapii direct de pe creasta valului (dar asta am mai intalnit la scara redusa si in alte dati);
- cum validitatea adevarului ca destinul nu tine cont de circumstante e totdeauna actuala si ca, daca destinul  "a pus ochii pe" cineva, chiar si pe un mare jucator al pietii, niciun artificu din lume nu il poate deturna pe acela de la prabusire...

Tratamentul anti capusa imi da senzatii nasoale si temeri grozave.. M+edicul sustine ca daca trageam la masea zdravan in ziua muscaturii, posibilitatea infectarii s-ar fi redus considerabil; e exact invers la ce credeam si la ce stiu, dar sfatul vine din partea a ditamai porofesorul.. si oricum e o povata demna de retinut pentru alte situatii similare... ori asimilabile.... nesigur
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Iul 19, 2018 12:46 pm

Am obtinut aviz favorabil pe planul casutei lui R... Azi voi lucra detaliile si optimizarea, intrucat exista o sumedenie de posbilitati de a economisi.

Predarea/preluarea documentatiilor de care inca ma ocup se amana cu o saptamana prin intrarea inopinata in concediu a directorului executiv.. Asta inseamna ceva, insa nu imi pot da seama ce si cred ca nici nu ma priveste.

M mi-a tinut o predica de zile mari. Din mediocritatea discursului mi-am putut da seama ca acesta a fost recalibrat pe nivelul anturajului ei actual. Citisem undeva ca poti reduce cu mai bine de 50% orice palavrageala fara sens numai prin raspunsuri afirmative si laconice. Am procedat in consecinta si e foarte posibil ca sfatul sa fi functionat fara sa remarc si ca in felul asta sa fi pierdut numai acea ora de conversatie in locul altor trei/patru cate imi erau pregatite.

Am oroare de persoanele care intrebuinteaza telefonul in astfel de moduri si in general nu prea agreez dizertatiile ..
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 23, 2018 9:18 am

.. gata si cu Delia.. Am fost atat de distanti in aceasta perioada incat sentimentul de ruptura care ma incearca e de neinteles... ca si lacrimile ei. Era ca si cum ne-am fi despartit pentru totdeauna, sau ca si cum ea ar fi plecat in hades.. la ceva de care ii era si frica si groaza...  Ah sentimentele astea..

Luuungi discutii cu amantul lui C (un taran autentic din toate punctele de vedere). Se pregatesc pentru un circuit BeNeLux. Domnul insista ca Liege nu are aeroport si ca Charleroi este de fapt terminalul despre care am amintit la un moment in recomandarile mele. Ii spun ca am aterizat personal acolo si ca exista o cursa directa de la Craiova sau Timisoara. Exclus... acela e un aeroport  militar sau de marfa.. nu exista... nu se poate... “arata biletul !” Nu e problema ca atare, ci lipsa de civilizatie a polemicii. Intr-o controversa trebuie sa incerci sa iti menajezi partenerul cu atat mai mult cu cat esti convins de adevarul pe care il sustii, iar daca acesta se dovedeste cel autentic atunci e chiar complet lipsit de educatie sa faci mare tam-tam pe seama  celui care n-a avut dreptate... Dar badaranul asta nici nu imi asculta replicile. Vorbeste tare si rastit, iar prin faptul ca nu pot prezenta biletul cerut (pa care nu pricep de ce ar fi trebuit sa il pastrez) s-a considerat mai victorios decat Stefan Cel Mare la Podul Inalt.. radea in hohote si isi plesnea pulpele, intr-un balans fata-spate care facea sa trepideze intreaga canapea...

Si eu trebuie sa primesc in casa asemenea idioti, sa ii tratez cu cele mai alese bucate si sa le mai fac si conversatie...

A murit doamna doctor Emilia Crisan. S-a luptat cu cancerul mai bine de 20 de ani.. Era o persoana eminamente interesanta. In tinerete s-a folosit de frumusete ca sa poata sa ajunga pe sectia dorita... apoi s-a repozitionat si s-a casatorit cu un renumit avocat ce instrumenta cu succes cazurile marilor infractori (Fane Spoitoru intre altii). Ne-am apropiat cand a inceput sa isi construiasca o casa de vacanta in Zamora si am ramas prieteni. M-a uimit permanent dualitatea ei, felul in care acasa si in intimitate era un cu totul alt gen de om decat cel de la serviciu.. Si chiar si personajul de la slujba avea in compunere cateva caractere distincte, dar armonios impletite. Poza de pilda intr-o persoana intelegatoare si ingaduitoare, insa in realitate deciziile pe care le lua pana la urma erau intransigente si dure.

Dumnezeu sa o odihneasca...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 24, 2018 10:07 am

Azi noapte, intr-o redundanta stare insomnica presarata cu perpeleli de pe o parte pe cealalta, m-am visat un demon al raului cantarind cateva actiuni impotriva umanitatii (din care faceau parte precis mai multe persoane cunoscute). In ciuda sigurantei pe care mi-o conferea pozitia mea autoritara, eram totusi dominat de ratiune si logica... e foarte nostim pentru ca in mintea mea raul este constant lipsit de dimensiunea responsabilitatii, actionand discretionar si haotic..  In fine, imi amintesc cum am aplicat fara urma de remuscare mai multe masuri punitive capitale si cum nu mai imi pasa absolut deloc de cei pe care ii condamnasem si pe care stiam ca nu ii voi mai revedea vreodata...

Spre zori am fost la toaleta si am gasit acolo un gandac urias. L-am executat sumar,  dar n-am scapat de el in felul asta, caci s-a intors in vis, de data asta ca un monstru urias (gen man in black) fara dorinta razbunarii insa cu pretentii clare la mai multe compensatii de ordin etic... In toata harmalaia a aparut dintro data D pe care n-am mai visat-o de foarte multa vreme si care dorea la randul ei cateva explicatii (sa dea si sa ceara);

Am fost bucuros ca m-am trezit, desi o zi teribila imi sta in fata...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Iul 25, 2018 9:39 am

...s-a dus si Ely aka Dabuleanu Rodica... Eu si mintea mea bolnava m-am suparat pe ea ...  Ahhh, vesnica problema a astepatrilor inselate... A evaluarilor afective care ignora realitatea si evidentele.
Gestul meu de "la revedere" nu astepta totusi elogii si nici osanale. Era pentru mine... Dar totusi, sa fi privit ca un impostor, sau si mai rau ca un epigon hraparet grabit sa nu rateze imparteala bunurilor celui plecat... sau pe cale sa plece...

Raman insa de netagaduit aranjamentele dezonorante ale defunctei, din momentul in care si-a constientizat finalul... Ele m-au durut cel mai tare, pentru ca dezvaluiau un alt fel de persoana decat cea stiuta; si pentru ca proclamau limpede un adevar de netagaduit: eu insumi nu am fost decat o unealta in aceasta relatie..

Nu vreau sa comentez mai multe, acum cand sufletul ei pluteste inca in aer si receptioneaza simultan toate reactiile.. De aia vorba asta romaneasca e deosebit de inteleapta: "despre morti numai de bine"

Intr-un avant revansard (pentru toate neajunsurile si toate esecurile din ultima perioada) am inceput constructia la casuta lui R. Demolata in doua zile, in alte doua aveam talpa fundatiei gata... si asta inainte de a intra in posesia unui proiect cat de cat. Am pornit de la ideea ca structura e aceiasi si ca vom veda dupa ce si cum. R jubileaza insa si-a si luat niste aere de antreprenoare care nu i se potrivesc neam. Coordoneaza muncitorii, tine evidente pe care nu le-a cerut nimeni, face grafice si etapizari pe care nu are cum sa le sustina financiar. Ajutorul meu, imens din toate punctele, nu poate merge insa pana la capat... Cumva trebuie sa o anunt inca de pe acum de asta.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Joi Sept 20, 2018 1:59 pm