Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In My Secret Life

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 5336
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: In My Secret Life

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 31, 2018 8:45 am

M-am decis tarziu, insa acum nu-mi pare rau ca am acceptat oferta unui team-building in Delta. Foarte frumos pana la tantari.
Mancarea insa ... Superlativ e putin spus.

Plimbarea cu salupa, Sfatu Gheorghe, Gura Portitei... cate amintiri din epoca de aur si ce schimbari radicale in aceasta perioada.

Obositor, pana la urma.
Si ce de accidente auto pe drum..

Am inceput predarea...

Lucrarile la casuta s-au oprit din cauza vremii. Talpa fundatiei este insa completa.
Mai ajut intens si la structura apoi o sa raresc participarea. Pana acum experimentul releva un grafic acceptabil.
E o analiza asupra careia trebuie sa revin contabiliceste.

Maine si poimaine am programate doua zile cu multa odihna....
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 31, 2018 3:33 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Aug 01, 2018 11:06 am

Abia dupa intalnirea asta cu M am priceput pe de-a-ntregul cum functioneaza un Forum de Socializare.

La primul contact oamenii virtuali sunt amputati de la cateva dimensiuni importante, intre care sistemul "une approche". Cand e sa iti faci o parere despre cineva pe care il ai in fata, conteza desigur prezenta fizica a acelei persoane, primele schimburi de replici, dar si rezultatele unei comunicari secrete de tip electromagnetic ce se declansaza automat la nivel cortical.

E azi dovedit stiintific ca intre indivizi exista constant schimburi importante de date ce nu pot fi constientizate si a caror incarcatura ramane la fel de misterioasa, dar a caror contributie afecteaza puternic perceptia fiecaruia.

In lipsa unui suport fizic si a acestui pachet de informatii, cunostinta din virtual capata o alura deosebita de sinele sau, fapt ce declansaza subliminal elemente de evaluare compensatorii... Adica oricine ingramadeste pe locul vacant, unde nu ai primit nicio cotatie, tot felul de informatii dintre care cele mai mult sunt fabricate “convenabil”.

Parerea deformata despre prietenul virtual nu supravietuieste insa atunci cand e confruntata nemijlocit cu persoana reala din spatele sau.

Surpriza mea, in intreaga polologhie a fost pentru o vreme aceea ca am descoperit cativa tipi (tipe) ce erau chiar peste arhetipul din lumea electronica (asta pentru ca toti ne straduim in general sa promovam “o imagine imbunatatita” acolo). In adevar insa, cei pe care ii suspectam de alcatuiri iinterioare valoroase s-au dovedit in timp doar produse fictive mult mai atent elaborate.. si care ascundeau tare cumplite... pana la urma cumplite.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Aug 02, 2018 12:06 pm

Bufff.... cred ca am parcurs un sindrom post concediu, dar metoda cu odihna a dat roade. M-am culcat inaintea gainilor (pe la ora 20.00) m-am trezit pe la 7.30 si efectul s-a regasit imediat in tonus si in resurse. Am inchis telefonul pe la 19.30 si de atunci si pana la ora 23.00 am gasit 12 apeluri ratate... 12... mai multe decat in tot restul zilei. Toti cei care au sunat dupa ora 22.00 au foost insa consemnati si vor fi sanctionati cat de curand... E o lipsa de politete sa apelezi dupa aceasta ora, in afara cazului in care nu e vorba de o situatie cu totul iesita din comun.

Mare agitatie cu mitingul diasporei... Ce uzurpare de statut "diaspora".. Vad ca dictionarele nuanteaza, insa termenul se refera strict la evreii din  afara granitelor tarii lor si la grupari organizate cu un program (sau elemente de program). In cazul de fata vorbim insa de o populatie dezorganizata, fara o identitate precisa si vreun scop declarat. Vorbim de o masa de transfugi... In plus organizarea pare sa fie din interiorul tarii...

.....dar la ce sa te mai miri cand ProTv (fara BabaEsca de aceasta data) face apologia victimei abuzurilor politiei careia i-au fost ridicate placutele triviale si ofensatoare (indiferent impotriva cui).. In asta am ajuns: sa aclamam idiotul care si-a scris pe masina un slogan-injuratura de cea mai joasa speta.. si isi mai face si griji pentru copilul bolnav pe care il transporta in infamul autoturism... Ce pleasca pe capul PSD...

Am predat toate documentele in afara unui singur contract. Activitatea mea aici nu se poate prelungi mai mult de 30.08.  ... chiar daca m-as razgandi. Dar nu ma razgandesc caci am o alta comanda cinematografica, 90% acceptata..

Casuta lui R are de acum fierul. Turnarea va fi sambata sau duminica... dupa posibilitatile statiei.
Dincolo de aceasta faza partea mea de investitii se dilueaza...

Mama lui R are o atitudine tare bizara.. Are si pretentii, de parca m-ar fi angajat cu bani grei. Simte cumva ca acest act de donatie imi face si mie bine si ar vrea sa taxeze acest bine.. Nu stie cum, insa cauta sa afle... Nu poate lasa ca fiica ei, de care nu a prea interesat-o vreodata, sa fie folosita...

Incurcate sunt caile domnului
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Aug 03, 2018 11:55 am

Zile si nopti tot mai pline si mai apasatoare. De acum e clar: in activitatea constructii, daca vrei sa scapi de capusele UE si sa razbesti prin efort propriu, acum poti, insa cu pretul unei munci istovitoare. Ma uit in jur si vad, ca niciodata pana acum, cum firmele mici au prins lucrari pe masura lor.. fara nevoia vreunui antreprenor lipitoare. De fapt toti acesti speculanti au fost lasati in offside... Idiotii nici nu pricep ce se intampla. Sunt prea preocupati sa acapareze lucrari fara sa tina seama ca nu vor mai avea cu cine sa le execute. Oamenii pleaca pe capete... Nu din tara, ci in interiorul ei (asa cum cere bunul simt national) dar pe salarii adevarate. Incep sa fac ce n-am putut crede ca voi ajunge vreodata sa fac: "simpatizez PSD-ul"..

Toti cei ca mine, aflati in marii dubii si macinari de indoieli,  sunt impinsi in capcana prin greselile si lipsa de imaginatie a serviciilor insarcinate cu discreditarea acestui partid... "Puie Monta" "Muie PSD" acelasi stil in speranta acelorasi rezultate.. Ce imbecili...

Maine turnam cadrele. Am comandat beton autocompactant la pompa, doar asa ca sa fac un exercitiu de imagine..

Vreau sa ajung si la cabana.. apoi vreau un concediu adevarat, insa nu se va putea din cauza proiectului cinematografic.
Basca am de programat si o sedinta de studio cu Nud... la solicitarea clientei. Am pus-o sa exerseze in fata oglinzii pana reusesc sa o strecor in program.

C pleaca la mare cu taranoiul ei cu tot.
G. a eliberat casa si acum ar fi vorba sa o inchiriez unui arab pe sase luni. Asta impune ca presanta obligatia de a rezolva cumva cu aceasta proprietate chiar daca ies in pierdere, macar scap de o grija mare...

Luni se fac doi ani de cand am pierdut-o pe mama.. Nici nu imi vine sa cred ca am putut atat fara ea... cu toata pisalogeala si cu toate problemele sale...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Aug 06, 2018 8:36 am

Actiunea a fost un imens succes. Nici nu cred sa fi mers mai bine vreodata. Carcasele s-au potrivit la centimetru, inchieturile s-au asezat fara mofturi, panourile parca erau croite pe masura.... Asa se face ca am montat si cofrat in numai doua ore. Cei patru flacai, in mare forma, au mai si intins pamantul de elevatie in timpul asta. Pana la trei turnarea era gata... si asta la malaxor, O fi adevarat ca universul conspira sa iasa bine actele de caritate si ii sprijina direct pe cei nevoiasi ?

Aveam chef de o masa la restaurant, dar nu imi venea sa merg de unul singur. Cele cateva telefoane nu m-au ajutat in niciun fel.. toti aveau cate ceva de facut.. La fazele astea lipsa unui partener isi cam arata coltii.. Pana la urma am comandat chinezeste si am stat acasa. Pe dupa-masa toropit de caldura, desi aerul a mers non stop, m-am dus in vizita la B. Asa pe neanuntate, ca prost-crescutii, dar am avut noroc... nu era decat un singur alt musafir. B are piscina bine intretinuta si in perioada asta a anului e in centru atentiei la toti amicii sai... insa se pare ca ei au plecat la mare.

B. ma vaneaza pur si simplu. Relatia noastra merge in volte... ne regasim cu un prilej sau altul, apoi urmeaza o sumedenie de telefoane: "cum sa fac aici ? ...e legal asta ? n-ai un memoriu pentru o casa p+3E ? ...ajuta-ma sa le cer o clarficare ca tu stii formule din alea smechere..." ... dupa o vreme imi pierd cumpatul si ma ratoiesc la el, apoi telefoanele se raresc si dupa inca putin se intrerup cu totul... pana cand ne reintalnim si ciclul se reia..

Insa piscina lui B e de vis... pompele merg non-stop si ph-ul e corectat zilnic... Nu e economie nici la agentii de limpezire, asa ca apa e cristal...

N-a fost o alegere proasta....

Pe seara am revazut Stollen-ul neterminat a lui Tinto Brass. Are o scena de mare forta, insa revizionand mi-am dat seama ca nu e asa... Ca e un intreg esafodaj al intrigii cel care da valoare cadrului ala. In principiu e vorba de mama unui baiat care are o aventura amoroasa cu prietenul cel mai bun al fiului sau. Asta o tot inghesuie pe unde o prinde singura si ea nu se opune... dar nici nu il incurajaza... E un fel de joc ce tot creste gradual, cu pustiul din ce in ce mai indraznet, ajungand pana la atat de adolescentinele miscari copulatorii prin haine.. si apoi, in secventa de top, rolurile se inverseaza complet.. Ea tabara pe copil, iar el se abandoneaza fara sa participe in vreun fel... De data asta actul e dus pana la capat, cu foarte multa fantezie si improvizari..

Actorii sunt uratei, iar femeia are pe la 50 de ani, pe care ii si arata din plin. In culise se zvonea ca era amanta lui Brass, fiind foarte priceputa in tehnicile faciale (expresii adoptate pe timpul angajamentului sexual si utilizarea chipului ca element activ in erotica... ceva descris de Adler cu mult aplomb)

Baietelul era licean si a avut legaturi private adevarate cu partenera sa, inclusiv scenele din film fiind turnate pe viu, fapt care a produs un mare scandal public stins insa mai inainte de a se ajunge la proces..

La reusita participa decisiv eclerajul, preponderent fascicular si in unghi, ce valorifica la maxim jocul fetei actritei ce pare devastata de orgasme multiple...

Saptamana grea in fata.. Ar trebui sa ajung la Arad si la Iasi si ma gandesc ce sa fac sa le fentez pe amandoua...

Imi pare tare rau ca nu am putut ajunge la cabana, de care imi e atat de dor. Se pare ca zei au facut tot ce le-a stat in putere sa impiedice aceasta excursie si cred ca mi-au vrut binele. Doua accidente grave s-au produs sambata pe drumul meu si cam pe la ora mea... Cine stie ?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Aug 08, 2018 8:59 am

Dulcele targ al Iesilor, neschimbat in esenta. Trairea revederii unor locuri din trecut, semnificativ afectate de schimbari urbane, imi declansaza mereu senzatii metafizice, adanc ancorate in meditativ.

Oricum n-am avut decat putine ore de vizita la dispozitie.. Sa alegi 400 de kilometri pe cel mai periculos drum din Romania (in cea mai nepotrivita parte a anului pentru o asemenea escapada) e o nesabuinta in sine; insa sa te supui acestui experiment crunt pentru o simpla discutie de 20 de minute "fata'n fata" e o superstitie moderna, instaurata de constrangerile tehnologice.. Oricum cine vrea sa asculte ce vorbesti, o va face... si va afla, oricum tot.. Cred sincer ca dupa toate scandalurile telefonul e acum cel mai sigur mod de comunicare....din oricare spatiu public sau privat.

Culmea culmilor e ca ce era de discutat nici nu ar putea fi incadrat la vreo abatere de legalitate, dar oamenii din administratie sunt terorizati si imagineaza tot felul de scenarii in care pot fi implicati pe nedrept. Inca odata se dovedeste ca Marshall McLuhan avea o dreptate geniala si premonitorie concluzionand triumfal inca de la inceputul secolului trecut ca "mediul este mesajul"... De fapt ce zic eu ?.. omul asta e parintele spiritual de necontestat al Web World Wide.. Ideea e ca mediatizarea a atins culmile dominatiei sale... Azi poate in sfarsit impune ce isi doreste... Avocati si retori nu mai dau doi bani pe adevar si dreptate, mizand totul pe calitatea discursului si pe posibilitatile sale de a demonstra si sustine absolul orice, atunci cand e corect alcatuit.

Discutii pe drumul de dus cu un personaj sus-pus DSP-ului, in legatura cu gripa porcina. Nu e o mistificare cu conotatii economice, desi toate consecintele arata cu degetul spre aceasta explicatie.. Argumentul cheie: "am vazut cu ochii mei teancuri de analize pozitive.. sunt dovezi irefutabile si de netagaduit !!" O fi... ca prea zicea cu foc. Insa dezinfectia la intrarea si iesirea din zonele contaminate e un act de cea mai penibila regie/actorie.. Si pana la urma ce a vazut distinsul domn ? Niste hartii... ori poate ceva ganganii la microscop pe care nu el le-a recoltat ?... Ei, probabil ca ciuma chiar sa existe (nu iese foc fara fum), insa daca pe fondul uni caz izolat s-au dezvoltat mistificari la scara mare si cu maaaaari beneficii economice...??    Sau poate sunt eu insumi victma unor campanii de presa conspirationsata.. ?

Nenumarate aventurieie pe marginea soselelor.. Se tot auzeau niste zgomote, pentru ca se desprinsese o clema de la toba de mijloc... am tras pe dreapta si inspectam pe dedesupt.. Ne-au si asaltat... Surpriza a fost ca nu erau tiganci jegoase.. Mai degraba tarancute crescute in mari lipsuri si cat de cat curatele..  50 de lei negociabil, "dar numai protejat"..

Fluctuatiile ofertelor de gen, care sunt cand sufocant de multe, cand simple raritati ocazionale, semnifica o atitudine cetateneasca si rezultatele sale...

Traim vremuri complicate....
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Aug 09, 2018 10:17 am

.. si se facea ca era o ceata cenusie ce emana involburat de prin colturile incaperii, adunandu-se fuior  intr-un nor greu, chiar deasupra patului in care dormeam... Mai mult simteam aceasta prezenta, decat ii eram martor ocular si in perceptia sentimentului dominau amestecate teama si chiar groaza. Mi-am propus sa nu imi tradez prezenta si imi imaginam cum norul ar putea sa se insele si sa ma considere doar o alta piesa de mobilier... Dar n-a fost asa.

Cand densitatea a atins un punct critic aburii deveniti de acum vinetii, in vortex pronuntat, au luat forma unei umbre ce a coborat in picaj, agresiv, peste mine iar bratele ei tentaculare au inceput sa ma sugrume.. Ma sufocam si incercam sa ma eliberez din stransoare, batand aerul cu palmele caci creatura era alcatuita din vazduh si nu ii puteam apuca nici inchieturile, nici bratele, nici trupul...

Ceva imi spunea ca daca primesc ajutor cosmarul se va intrerupe si iarasi mi-am inchipuit alte vremuri cand nu locuiam singur si pe cand exista mereu si altcineva trabaluind prin casa... Am inceput sa strig din toti rarunchii, insa senzatia era ca sunetele nu ieseau decat la un nivel modest... ceva de nivelul  horcaielii, asa ca ma straduiam sa pot sa fiu mai zgomotos si  taman cand doua trei urlete infioratoare mi-au reusit, m-am trezit intr-un gest de ridicare convulsiva in capul oaselor... Minute lungi, pana sa imi revin.... minute grele pana sa imi recapat respiratia si coerenta gandirii... iar in timpul asta, din cea mai indepartata camera s-au auzit clar mai multe zgomote...

Lucid/nauc, am luat pistolul din noptiera si am purces in investigatie.. La lumina palida a lampilor de veghe, convins ca ceva grav tocmai se intampla… m-am preumblat astfel prin toata casa, apoi am aprins luminile din curte...

Nu era nimic nicaieri...

Am readormit tarziu si infricosat...

Zi extrema cu cateva dead-line... Dumnezeu a imbunatatit deja cateva mai multe socoteli, dar sunt inca destule de pus la punct pana la apusul soarelui. Cea mai complicata ramane livrarea BCA-ului... o cantitate uriasa ce nu are unde sa fie depozitata corect. Va fi cel mai probabil momentul culminant al problemelor casutei lui R... da stiu, m-am lasat fraierit si cu asta... Dumnezeu cu mila....

Se intoarce Rica din Canada... Vine sa demonstreze impotriva PSD fara sa aiba foarte clar in minte motivele nemultumirilor sale.. Stie ca in general este vorba despre niste hoti si ca marele miting, daca reuseste, va relansa Romania mult mai convingator si radical, decat a reusit revolutia din '89...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Aug 10, 2018 2:30 pm

Iac.... Lia Nashparlia...

Totusi, coincidentele astea au un talc ascuns care m-a fascinat dintotdeauna.. Azi noapte n-am  mai visat cosmar... n-am mai visat nici de bine.. n-am mai visat nimic, insa m-am trezit la 0.00, apoi la 2.22 si ultima data la 4.44.. Se spune ca atunci cand surprinzi displayul ceasului digital cu o formatiune de genul asta, primesti de fapt un mesaj din univers... a carui interpretare ti se va dezvalui mai devreme sau mai tarziu... Insa nu de asta e vorba.

Ieri seara cautam in calculatorul vechi un fisier de care aveam mare trebuinta si dau peste pozele cu Lia.. pe cand era ea in plina ascensiune.. Nici n-am zabovit pe ele, insa un mic declic s-a produs undeva, pentru ca azi dimineata cand m-a sunat, dupa multi ani de incomunicado, nu de pozele din ajun mi-am amintit ci de acel insignifiant declic... si nici de asta n-a fost vorba...

A fost despre obiectul mesajului. Cand am intalnit respectiva doamna, de o misterioasa factura, stiam de pe atunci ca destinul meu va fi cumva influentat de aceasta persoana, altfel destul de retrasa si de retinuta.. Relatia a decurs normal si in limite protocolare (desi era cam muratura - vezi porecla), apoi s-a intrerupt din motive firesti. Dincolo de un anumit moment nu am mai apartinut aceleiasi colectivitati.. Nu a fost o ruptura, ci doar o distantare.

Acum telefonul de azi, inchide acel cerc... E clar ca tipa mi-a fost trimisa cu acest scop precis, doar ca el nu se putea implini atunci si a avut nevoie de niste ani ca sa dospeasca...

Lia.... Lia Nashparlia... Trebuie sa se intample foarte multe lucruri pentru ca doi oameni sa se intalneasca..

Azi am nimerit pe net si fotografii cu M din ile tempore... Ce mai debandada si in povestea asta. De ce te-ai purtat asa pana la urma ???  Pai daca o iubeai, o iertai... Insa daca o iertai, nu te mai iubeai pe tine. Si nici nu aveam resurse sa depasesc dilemele complexe, la vremea aia...

Sa urmarim asadar revolutia de stamba, programata pentru azi si ... Desigur, pentru perioada imediat urmatoare, episoadele derivate ale telenovelei....
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Aug 13, 2018 9:05 am

La cabana am gasit totul tulburat.. Maini criminale au sortat fierul pentru casa din copac probabil cu gandul de a il sustrage.. asta m-a mahnit si mi-a schimbat intregul program. A trebuit sa pun totul la adapost si a fost munca dracu...

....de departe evenimentul weekendului a fost sedinta foto-nud. Domnisoara care a ajuns la mine prin interpusi nikon m-a ales pe criteriul varstei, intrucat avea retineri sa stea in fundul gol cu unii mai tineri.
A venit neinsotita si asistenta mea pentru astfel de situatii a lipsit. Faptul ca eram doar noi a starnit un sentiment de jena la momentul preambulului, atunci cand ii ceri modelului sa desparta larg picioarele pentru a se elibera de grija ca ai putea fura ceva cu ochiul mai tarziu, pe parcursul shootingului...

Ca de obicei la portret am inregistrat un mare succes... La restul cred ca am fost doar putin peste mediocru. Bine ca si tema era una soft, cu multe umbre si clar/obscur.

La pauza am intrebat-o din curiozitate la ce ii trebuie un asemenea portofoliu si mi-a raspuns ceva evaziv, ca si cum dorea sa aiba amintiri pentru cand va fi batrana.. M-a intrebat cum arata si daca sexul ei este atat de deosebit pe cat il lauda prietenul ei. Am fost sincer si apoi i-am explicat ce inseamna un sex frumos in opinia lui Max Ernst... pe care o impartasesc. Nu i-a placut sa auda, dar norul a trecut cu usurinta.

Putin inainte de final m-a mai intrebat cum rezist, pentru ca ma banuia plin de pofte.. I-am spus ca e in regula si ca ma pot controla, insa ea a continuat facandu-ma sa pricep ca la randul ei e foarte excitata de tot ce se intampla... de aici lucrurile au alunecat .... lejer si firesc...

Discutie la piata de vechituri: .. “ei nu, ca am fost la miting ieri... Tati ce e ala miting ? E atunci cand se aduna toata lumea si demonstreaza sa il dea jos pe presedinte

Aseara tarziu primesc confirmarea ca am obtinut un bilet la Burning Man pe 26.08. si ca ar trebui sa il platesc. Ca si cum as fi primit o invitatie la Afumati am si inceput sa imi fac socoteli... O poala de bani. Dar trebuie sa vad si America odata si-odata nu-i asa ?  Ma gandeam la cat am cheltuit cu casuta lui R si la alte fapte la fel de costisitoare si intrucatva nesabuite.  Trebuie insa sa dau un raspuns rapid, intrucat oferta e valabila doar azi.

......de data asta ploaia de stele chiar a meritat...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Aug 14, 2018 11:21 am

Si am ajuns in aceasta situatie... Voi accepta oferta Lia si voi declina proiectul Arefu care tocmai s-a aprobat. Prima licitatie e deja in SICAP.
In conditii normale alegerile ar fi fost exact invers, insa acum... cu toate povestile, nu e deloc bine sa ma implic.
Pe de alta parte, prima data cand am ajuns in Arefu am fost tot intr-o misiune investitionala, pe vremea lui Ceasca. Intreprinderea pentru care lucram avea in derulare o actiune de infiintare a unor mici ateliere de tricotaje ce urmau sa functioneze prin reteaua mestesugareasca cu utilaje de care unitatea nu mai avea trebuinta. Eu trebuia sa verific starea si calitatea viitoarelor amplasamente, care erau de fapt niste case personale rechizitionate de stat de la diverse persoane ce facusera obiectul unor condamnari (le banuiam politice, nu stiu de ce); Era insa o tentativa modesta de relansare a ruralului, ce nu ar fi afectat modul de viata al localnicilor.

Acum, acest plan, cu dezvoltarile lui ulterioare va distruge asezarea. Vor fi locuri noi de munca la hoteluri si la toate facilitatice conexe; refacerea infrastructurii rutiere va asigura o comunicare optima si o deschidere larga a zonei, iar figura centrala a investitiei: Vlad Tepes va atrage turistii precum un magnet. Prognozele din studiul DALI sunt uluitoare, iar dupa parerea mea chiar subestimate…

Pentru o asezarea preocupata in prezent doar de agraritate va fi un soc urias. Cine are de investit in zona, sa o faca acum… maine va fi deja prea tarziu.

Ieri, cu inima cat puricele si cu lacrimi in coltul ochilor am renuntat la biletul Burning Man, dovedind astfel simultan lasitate, o abdicare de la principiile fundamentale ale stilului de viata ales si o rationalitate bazata strict pe pareri ce nu imi apartin.

Inca imi e rusine de mine, iar azi dimineata privind oglinda .. mai sa imi crape obrazul.

De zilele libere nu stiu ce sa fac…

Au sosit si clientii pentru casa din prelungire… Cu putin noroc se mai inchide un capitol important si agitat al existentei mele.. cate evenimente legate si de intamplarile astea…
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Aug 16, 2018 12:46 pm

Gata. Am comunicat decizia cu Arefu si n-a picat deloc bine. Dar daca Dumnezeu a inchis o usa, tot el s-a grabit sa deschida o fereastra. Se cheama Manastirea Sihastria.
Adica eu eram incantat de un santier in natura, la care sa fac doar munca de supraveghere a procesului investitional... Sihastria e insa prin Moldova. Foarte frumos, dar tare departe... Frumos e si proiectul care presupune o restaurare de anvergura. In fine saptamana aviatoare am sa merg sa vad despre ce e vorba. Se pare ca de la 01.09. o sa am foarte  mult timp liber, daca nu gasesc un replacement.

Sunt la slujba ca sa imi fac curat prin  efecte. Imaginea asta a mea carand cutia de plastic in care stau aruncate de-a valma, dosare, capsatoare, pixuri, markere si alte instrumente de birou a devenit un cliseu.
Chestia e ca aproape de fiecare data vin cu mana goala iar cand plec ma capatuiesc cu o ladita de nimicuri pe care in loc sa o arunc o depozitez in garaj...  intr-o impresionanta colectie.

Insa maine nu voi misca un deget toata ziua, pentru ca Sambata sa merg la UNATC la vizionare in tur de forta: patru filme !

Casa lui R avanseaza armonios.. In sfarsit s-a ajuns la materialele recuperate de la care s-a pornit. Se monteaza tamplaria pvc, integral furnizata de mine din resturi de la demolari. Pana la urma tot ce am pus deoparte nu inseamna mai mult de 20% din cheltuieli si ca sa fim foarte sinceri, arata cam aiurea. In fine, din ce s-a realizat am sustinut pana acum lucrarea in proportie de 90%.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Sam Aug 18, 2018 1:33 pm