Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In My Secret Life

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 5433
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: In My Secret Life

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Oct 11, 2018 9:16 am

MmmmDa... e de netagaduit: occidentul pastreaza avansul de un secol inaintea estului.

Imi amintesc cu nesațiu cum in primii ani de scoala frematam la parcurgerea muzeului Antipa, a casei memoriale Nicolae Grigorescu, ori a Palatului Hasdeu. Nu cred ca erau atat spatiile, cat discursul muzeografilor.. sau poate ca erau amandoua la un loc ? In orice caz era un spectacol reusit, ceea ce azi nu se mai intampla in muzeele noastre, dar care se perpetueaza in cele din "lumea civilizata" mult mai subtil.

Ghizii au disparut. Exista aplicatii, daca esti interesat in comentarii, dar nu asta da farmecul. Secretul sta in structurarea exponatelor, care nu mai e aleatorie si care abuzeaza de tehnici subliminale de tip psihotrop.
Renasti dupa o astfel de experienta.... Ma ciondaneam de curand cu cineva de pe net despre o opera abstracta (Barnett Newman) care s-a vandut zilele astea pe 43 de milioane:

... si nu ca abia acum imi dau seama (stiam mai demult) dar atunci cand nu esti familiarizat cu termenii artei contemporane, e foarte posibil sa confunzi impostura cu inspiratia (citeste epifania), ori ca sa preintampine asta muzeografii (la randul lor niste artisti vizuali) organizeaza traseul pana la opera si chiar sala acesteia presarand aluzii ajutatoare receptarii mesajului, chiar si in intelecte mai putin echipate (ori in culturi sumar alcatuite). Nu sunt neglijate sunete discrete si chiar mirosuri adecvate..

E un mic miracol in fiecare experienta expozitionala de calitate.. si atat de multe energii de preluat....

E ultima zi in acest oras neobisnuit.
Dupa-masa plec spre altul cu o faima si o notorietate majora...

Sorela a ajuns cu bine si fara peripetii.. Cand sa rasufle si ea usurata s-a trezit pe cap cu C. in mod misterios alertata despre insufletirea casei pe care o stia abandonata pentru o vreme. S-a gandit ca m-am intors igocnito si cum era pe faza s-a si infiintat.
Cele doua au o relatie buna, dar distanta. Nu a fost placut pentru niciuna, iar sorela nu a invitat-o sa ramana peste noapte.
C. avea astfel de planuri, de aia m-a si sunat, insa telefoanele se opresc atunci cand traiesti spiritual pe seama unor capodopere atarnate de pereti, numiti simeze.

Am resunat seara cand, mahnita peste masura, era pe drumul de intoarcere catre taranoaia ei...

Mi-am amintit de M si de copii ei care se confrunta cu un nou an scolar si cu apropierea sezonului rece. Regret ca s-a purtat in felul acela, insa sunt perfect constient ca in situatia in care ajunsesem cea mai corecta decizie este cea care s-a adoptat.
Era si ramane o persoana deosebita pentru care am compasiune, avand in vedere perspectivele (relativ sumbre) de civilizare a insulei de paradis pe care si-a ales-o...

Pace, asadar...

Si acum, la drum !
Articon

Puncte : 504
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Joi Oct 11, 2018 10:10 am

Si ma rog, pe unde ar veni asta geografic ?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Oct 12, 2018 9:11 am

Pe planeta Pamant.. a treia de la soare (din sistemul nostru; imediat pe dreapta.... intre venus si marte)... tongue

Diaspora.. cea adevarata, desi sensul cuvantului e unul imprumutat.  Cei la care ma refer reprezinta intr-adevar elite in exil (auto-impus) si au o forma organizata de a functiona "tip club"... chiar daca nu sunt deloc evrei. N-am sa spun nici o vorba mai mult despre ei, insa in alte dati am relatat cu lux de amanunte cazul Erlend Krauser si al anturajului sau conational din Germania; ma astept si la intalnirea care urmeaza azi tot la manifestari asemanatoare, ce fac atat de bine romanismului din mine.

Drum obositor si complicat. Trenurile astora nu se compara in privinta comfortului cu cele de acasa, insa gradul de civilizare al calatorilor nu difera substantial. Bine, ca cei care le utilizeaza pe distante mai mari, apartin si aici tot unei anume catetgorii (sub)sociale si in plus sunt multi migranti ce se transporta astfel (intrucat exista si posibilitatea de a acoperi distante mai importante moca); nasul te da jos la prima daca nu platesti, sau daca n-ai bilet... iar de acolo astepti trenul urmator... adica tot pana la prima... N-as putea sa jur ca e asa, insa am auzit des povestea asta.

Vecinul meu de bancheta era turist american solitar. Tot drumul mi-a povestit legat de casa lui din Salt Lake City si mi-a aratat poze de acolo. In varsta apropiata omul a recunoscut ca turneul vizeaza cunoasterea nemijlocita a unor persoane de sex opus, cu care a corespondat lungi perioade de timp si pe care acum dorea sa le intalneasca. Nu stiau una de alta si erau in numar de opt, dintre care doar sase au confirmat ca vor veni. Dl Schreder la va intalni pe rand, desi sunt doar doua in acelasi oras.

Itinerariul sau va continua si in tara vecina, unde are programate actiuni asemanatoare. In total e vorba de 24 de tipe diferite (!)....

Am facut o gluma  aluzivan la istorioara printului ce isi cauta necontenit si asiduu perechea, insa omul mi-a replicat revoltat ca nu umbla dupa vre-o sotie, ori macar dupa o amanta / aventura... Este..... asa.... un hobby de al sau, pe care il practica de ani buni cu un imens entuziasm. Apoi mi-a descris o sumedenie de evenimente neasteptate si spectaculoase, legate de toate acele persoane...  

M-am infiorat in sinea mea, intrucat acesta este profilul cel mai clar al unui psihopat (criminal in serie).
Am fost foarte fericit sa ne despartim si i-am dat un numar de telefon fals (fiindca individul m-a rugat sa ii comunic cand aflu de femei singure, mature si disponibile din tara mea..)

Pe aici s-a anutat o vreme rea si frig... Nu prea am haine sa ii fac fata...
Iar intru la cheltuieli. Excursia o sa ma ruineze pur si simplu.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Oct 13, 2018 2:52 pm

.. mai toate intrebarile se refereau la guvern, ceea ce m-a pus pe ganduri. Oamenii astia nu au o lipsa a mijloacelor de informare, insa intrucat sunt intelepti se indoiesc de informatiile pe care le primesc astfel. Se indoiesc si de spusele celor de acasa (apropiati, familie) pe care de asemenea ii banuiesc intoxicati, cu sau fara voia lor. Desigur ca si aici teoria lui Bergson e cea care explica totul, inca si mai mult la Leibniz si la Merleau-Ponty, pe undeva apare conceptul atingerii: comunicarea capata forta prin prezenta fata in fata a interlocutorilor. Sunt mult mai credibil, nu pentru ca reprezint vreo autoritate confirmata de timp, ci pur si simplu pentru ca ma aflu aici.. ca sunt in carne si oase.. ca pot fi pipait pentru confirmare... ca am consistenta;

Buuun, dupa asta aceleasi preocupari idioate: ai cu tine tuica ? ..ai adus slana ? exista eugenii prin bagajele tale ?
Io am zis de fiecare data ca e un fel de mistocareala in interogatoriile astea, insa ele sunt cat se poate de reale si de adevarate; exilatii sufera de o nostalgie patologica, caci nu e atat dorul de alimente care nu sunt in rafturile occidentului, ci de semnificatia lor, mai exact de faptul ca daca frigiderul ar contine si astfel de bunatati acasa n-ar mai fi departe..

In parcul D, muuulte chestii misto, intre care un confesionar cu doua intrari si cu titlul "i tell you mine, you tell me yours" pe frontispiciu. Mai sunt si doua becuri. Cineva intra in una dintre cabine si asteapta; in acel moment o lampa se aprinde deasupra cusetei sale si aceasta poate fi observata de toti trecatorii. Acela care vrea intra in cuseta opusa si incepe o spovedanie intre doi necunoscuti. Constructia e astfel alcatuita incat culoarele de acces sa aiba debuseuri in zone diferite; cei ce isi vor destainui secrete unul altuia nu prea au cum sa se afle intre ei daca nu convin explicit asupra acestui fapt... E tare amuzant.

Calesti cu roti uriase circula automat intr-un tur al locatiei. Te poti imbarca si debarca oricand, iar vehicolul nu uita niciodata sa iti multumeasca pentru ca l-ai folosit..

Mai sunt nelipsitii pereti pentru mesaje anonime si ambigu directionate, sevalete cu tot ce trebuie si orientate catre un punct de belvedere, ca sa tragi repede o pictura pe care apoi o poti lua cu tine. Vestitele cuti "daruieste si vei fi daruit" in care introduci un cadou (un inel gablont, un breloc, o bratara din margele de sticla sau poate un pachet de tigari) si de unde, cand retragi mana din cutia al carui continut e perfect ascuns vederii, poti extrage ceva din ce e deja acolo...

Biciclete in toate colturile ce pot fi folosite fara nicio restrictie atat vreme cat nu parasesc parcul, scene pe care publicul e invitat sa performeze, unele si cu instrumente muzicale gata de a fi intrebuintate... Dar cel mai cel e roata norocului, asezata chiar in centrul si unde persoanele single se aseaza de o parte a unei mese lungi si segmentate. Cand exista un numar suficient partile separate incep sa se miste in rotatie si sfarsesc taraboiul in pozitii aleatorii, aducand de fiecare data fata in fata un barbat si o femeie.... Cuplul e mentinut fix circa 30 de secunde, dupa care totul se reia, daca nu cumva cei doi apasa simultan butonul de amanare. Asta ii va pastra impreuna doar pe ei inca trei minute, dupa care butoanele trebuiesc reapasate pentru o ultima repriza de cinci minute. La fiecare sfert de ora cei care au participat la o repriza sunt eliberati. Pot relua cursa urmatoare, sau ea se va desfasura prin alte persoane.. ai de s-au imperecheat pleaca amandoi la o terasa din apropiere;

Instalatia are si o varianta pentru timizi in care acestia sunt fortati de aplicatia care ruleaza programul, sa ia decizii ori/ori si in care nu pot anula comenzi. Daca bifezi optiunea "timid" nu vei mai fi pus fata in fata cu o doamna, ci pentru cateva scurte secunde cu patru, sau chiar cu mai multe, iar tu nu vei putea decat sa alegi pe una, caci n-ai alegerea de a renunta...

Tot in aceiasi idee sunt si aleile inimii, unde existe sute de scaune perechi. Cand cineva se aseaza e ca o invitatie ca altcineva sa i se aseze alaturi. Daca persoanei nu ii convine de tine, ea se va ridica si va ocupa urmatoarea pereche de scaune libere. N-are niciun rost sa insisti..  Pe ultimul cerc sunt scaunele rosii.. pentru profesionisti. Si aici tot de dragoste e vorba, insa e pe bani..

... o zi in parcul D, merita toti banii...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude Astazi la 12:52 pm

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mier Oct 17, 2018 5:29 pm