Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In My Secret Life

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 5533
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: In My Secret Life

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Noi 16, 2018 2:28 pm

In aerogara asteptand accesul spre avion. Sunt sase persoane tinere, pana in 30 de ani, care din cate inteleg calatoresc mult si des. Patru doamne si doi domni, comentand pe un nivel sonor ce permite sa poata fii receptionate si din afara grupului numai aprecieri glorioase despre sine: "Da mai, era sa ma termin cu excelul ala... E ceva imens si mi-a luat numai doua zile... Bine ca si Carmen a facut caricatura aia de tot rasul, insa nu am vrut sa o pun intr-o lumina proasta si am facut numai strictul necesar cat documentul sa poata deveni utilizabil. Multi in firma asta muncesc numai asa de ochii lumi... Acu' nu ca vreau sa ma dau mare dar nu va luati banii niciunul fara situatia asta a mea.. e pentru ca asa sunt eu: nu pot sa concep ceva fara sa pun suflet.."

"Tocmai ce mi-au spus cum stau lucrurile si mi-am si retinut biletul... Nici nu am mai intrebat pe nimeni din sefi.. Am spus asta si la interviu... Sunt om dintro bucata. S-au spus despre mine tot felul de lucruri, insa nimeni nu imi poate nega calitatile ce m-au facut cunoscut prin tot sistemul... Nu stau cu mainile in san cand stiu ca ceva nu merge. "

"...poti sa ma tai cu drujba dar nu pricep in ruptul capului de ce trebuia sa merg si eu... Adica e stupid.. Cum sa te lipsesti doua zile de cel mai bun director al tau...??? Astia nu sunt constienti..!!! ... Ma ia groaza numai la gandul cate se vor incurca in perioada asta scurta de timp si cate voi avea de reparat dupa ce ma intorc... asa ca sa nu se transforme greselile in pagube... "

E cursa de Iasi... numai lei paralei in generatia de azi... Vorbesc exclusiv de meritele lor fara sa se asculte cu adevarat unul pe altul. Bine imbracati, usor obezi... vai mama lor.

Cand te gandesti ca ei mostenesc Romania, te-apuca mila... asa, de centenar...

Dupa ce i-am prezentat casa si obiceiurile ei, am trecut la camera pe care o va locui. A trebuit sa repozitionam patul caci existau reguli esentiale (feng shui !!) in mod grosolan incalcate. Desigur, asta a atras dupa sine o reconfigurare in cascada, insa marturiesec ca alegerea doamnei e superioara din punctul de vedere al confortului.

Intre altele i-am aratat lui B locul in care sunt pastrati banii de cheltuieli ai casei si din care putea sa ia oricand, oricat... Fara ezitare a deschis geanta si a asezat tot acolo o suma ce ii apartinea si care era dedicata aceluiasi scop... Frumos.

In sfarsit azi am reusit sa deznod doua povesti ce ma tineau incurcat si, in contrapartida, am ratat o alta care promitea spectaculos....

Vestea miraculoasa e ca analizand inregistrarea accidentului auto a reiesit foarte limpede ca nu am nicio vina in producerea sa...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Noi 19, 2018 8:44 am

Brindu s-a acomodat destul de fain. Bine, ca nici nu ne-am prea intalnit intrucat a trebuit sa ma lupt cu filmarile...

Interesant pana la un punct pozitia firmei E. Mi-a refuzat politicos ajutorul si cu multa demnitate a gasit o cale foarte eleganta de a face asta.
Interventia mea era intr-adevar nelegala si nici nu era onorabila, insa era corecta si restabilea un prejudiciu inregistrat de astia printro mare furaciune.

Nu am comentat refuzul si am plecat la fel de nepasator ca un fluture. Pe drum ma gandeam ca in afara sentimentului dreptatii eu chiar nu aveam nimic de castigat/pierdut.. doar acel risc care m-ar fi expus unor posibile mari neplaceri.

Minunea a durat pana pe seara. Utilizand mijloace de contact proprii, cei de la E au ajuns la mine avizi de sprijin..
N-am inteles miscarea, dar imi inchipui mai multe randuri de raspunsuri valide..

Prima zapada..
La cabana sunt deja nameti....
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 20, 2018 9:38 am

Ehei, cat de simplu ii e lui Dumnezeu.. Duminica ma gandeam la seria neagra pe care o tot strabat in ultimele doua saptamani... Ma gandeam staruitor mai cu seama la situatia fara de iesire a concursului pe care il pierd la CJI si cat de simplu si pe cat de nedrept s-a ajuns in dezastroasa si aproape ireparabila complicatiune.. Taman atunci primesc insa telefon, cum ca principalul vinovat (si inamic al procedurii) se afla in fata eliminarii din cauza unui viciu minor de forma: intarzierea depunerii uni act.

Nu imi vine sa cred ca divintatea poate corecta o actiune complexa, atat de lejer si de neasteptat.. E mare puterea Lui... si a vrut numai sa imi arate ce poate, fiindca pana la urma eroarea s-a corectat in ultima secunda.

Pe noapte, un mesager tainic mi-a explicat in vis ca problemele se vor lamuri, dar numai cu multa bataie de cap si impresionante desfasurari.. A fost doar o subtila demonstratie... in vreme ce eu ma framantam ca primesc de fapt o pedeapsa relativ la imposibilitatea de a mai contribuii financiar la casuta lui R..

Brindu e bine si coabitarea decurge minunat. Ne concentram si incerecam sa anulam in consens si prin efort comun tarele lasate in noi de singuratate. Secretul izbanzii rezida in a ne menaja unul altuia metehnele si in a fi impreuna cate putin la inceput, apoi mai mult azi decat ieri, dar in doze mici...

Aseara am scos-o la restaurant si a fost misto...

In sfarsit sunt gata cu turnajele. Ca intotdeauna trairile vizionarii sunt descumpanitoare momentului de adoptare a proiectului. Filmul e inferior povestii.. Nu ca ar fi iesit rau, insa ecranul spune intotdeauna altceva decat ce ti-ai imaginat tu citind cartea.. In cazul asta nu exista o carte, insa exista un foarte puternic scenariu;

Ma nelinistete aerul simplist ce razbate din intreaga tarasenie.. Nici nu stiu daca e jocul slab al actritei, sau poate genul de cadre ales (ce stagneaza suparator in domeniul plan american-prim plan).. Poate ca si decorurile ?? ... E tare greu de apreciat inainte de post proces.. Oricum sunt pe pierdere cu aceasta initiativa.

Pe de alta parte cei de la ASE ma invita la premiera oficiala a filmului nostru pe care nici pana la aceasta data nu l-am putut cunoaste in forma sa definitiva... Am decis sa merg, insa in anonimat.. Nu sunt cineast in adevaratul sens, iar pana cand vreuna din realizarile mele nu va cunoaste vreo apreciere deosebita nici nu ma pot erija autodidact in asta...
iasnob

Puncte : 184
Data de inscriere : 08/01/2018

Mesaj Scris de iasnob la data de Mier Noi 21, 2018 9:02 am

yeeees
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Noi 22, 2018 10:51 am

@Iasnob

bounce  bounce  bounce

Concert extraordinar Aura Urziceanu

In 1972, Aura Urziceanu își face debutul internațional pe scena de la Carnegie Hall (New York) cu formația pianistului și șefului de orchestră american Duke Ellington. Va mai cânta alături de alte nume importante ale muzicii de jazz, precum cântăreața Ella Fitzgerald, pianiștii Bill Evans, Ahmad Jamal și Hank Jones, șeful de orchestră Quincy Jones, trompetiștii Dizzy Gillespie și Thad Jones, saxofonistul Paul Desmond, chitaristul Joe Pass și bateristul Mel Lewis.. cu Art Blakey, Horace Silver, Clark Terry, Stan Gets.

daca ar fi renuntat la comentariile alea stupide si inadecvate......
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Noi 23, 2018 11:53 am

Festivalul RadiRo 22.11.2018, de-a dreptul fabulos:

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Noi 23, 2018 12:21 pm

Mare tambalau..

C, intr-o stare de excitare pe care nu as fi putut sa o asociez vreodata cu posibilitatile sale, navaleste val-vartej sa sara la beregata lui Brindu. Vizita neanuntata in pragul noptii: "...ca vrea si ea sa o cumoasca pe "doamna" de Sibiu" Nu mai zic de tonul apasat si de nuanta acuzatoare, de parca as fi fost sotul infidel cu amanta dosita in sifonier... dar mai spun ca probabil m-a asteptat in strada si ieri noapte nu a fost o vreme nemaipomenita pe afara ..

In fine, am fost atat de indignat incat m-am rastit si i-am amintit ca nu exista nimic in trecutul nostru comun care sa justifice astfel de iesiri..

Pe urma a dat in plans.

Brindu, care nu m-a insotit la concert si care nu dormea inca, dar se culcase deja, a iesit sa vada despre ce e vorba... Apoi s-a oferit sa o mai linisteasca pe nebuna, dupa care s-au imprietenit.

Tarziu, am chemat un taxi si C a plecat sa inopteze la prietena ei ce nu sta departe. Am ineles din fraze incerte ca ea si prietenul ei taranoi nu mai formeaza un cuplu...

Din fericire Brindu s-a pozitionat corect fata de evenimentul neplacut si l-a inteles exact.. Nu a fost nici macar un comentariu.

Maine in zori, prima vizionare a variantei zero...

...emotii si stres...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 27, 2018 10:16 am

... tot nu imi iese din cap faza cu prezentarea.... Vizionarea a decurs liniar fara comentarii sau intreruperi ale proiectiei. La discutiile care au urmat nefirescul s-a perpetuat, pe fondul unei atitudini extrem de retinute a participantilor. Impresia mea finala, dupa aceasta  confruntare "cu publicul" (altul decat cel implicat in realizare) a fost ca materialul nu e chiar atat de prost; dimpotriva, exista cel putin doua scene de mare incarcatura emotionala, iar cadrele din "epoca de aur" sunt remarcabile prin acuratete.. Filmul schioapata in jocul actorilor si razbate cumva dincolo de ecran confruntarile din platou cu Ada (rolul principal).

Totusi, niciun repros/lauda nu a fost formulat... Cumva insinuant s-a manipulat, ca o constatare distanta, diferenta de timp alocata evocarii istorice fata de cea contemporana, cand tehnic raportul este exact invers (6:45 prima, 7:32 a doua). Am explicat cu seninatate ca e doar un efect estetic,  intrucat exista diferente considerabile de mesaj stilistic de tip aluzie/simbol intre cele doua.

Duminica, rumegand pe indelete, mi s-a nazarit ca nici nu mai vor pelicula ca atare. S-ar multumi doar cu drepturile pentru scenariu, pa care astia ar sti sa le faca bani adevarati..

Ramane sa vedem cum vor actiona in continuare cu materialul... ?

Duminica recreativa cu program exclusiv de pijama;

Am decis cu Brindu sa ne odihnim si sa nu iesim din casa... ceea ce am si reusit (aproape in totalitate)..

Ieri mi-am facut de lucru in afara orasului... Trebuia sa rezolv situatii financiare neinsemnate valoric, dar extrem de incurcate.  Eu zic ca mi-a iesit, insa seara, in ciuda weekendului odihnitor, am cazut rapus..

Activata de C. Delia isi trimite si ea sagetile ...
Va veni dupa sarbatori sa ne prezinte odorul ei... ma intreaba insa cu miez, daca "persoana" va mai fi de gasit tot la noua sa adresa...
Rece si dezimplicat, doar in aceasta chestiune, i-am replicat ca nu pot decide in numele altuia, ca ei nu ii pot oferi ospitalitate in niciuna dintre situatii si ca in general nu e treaba ei cine, cand, cat timp si cum ma viziteaza...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Noi 28, 2018 8:55 am

Buuuun, premiera la ASE... M-au prezentat insa din sala si nu pe scena. A trebuit sa ma ridic si sa salut; din expunere am inteles ca lucrurile astea reprezinta o traditie de ani de zile si ca periodic ele sunt comasate intr-un metraj mai amplu... Cei de la Universitatea asta vor sa aiba un trecut... La pauza, in foaier, o doamna distinsa si in varsta a venit sa ma complimenteze pentru gestul unic in analele institutiei de a insera in film cateva elemente cu trimitere la acuzele de moralitate indoielnica, ce planeaza pe ici pe colo legat de procesul de invatamant practicat... Faptul ca studentii sunt in mare parte doar fete, ca amplasamentul este unul in care clocoteste viata de noapte a orasului, ca tentatiile sunt uriase iar domnisoarele la varsta adecvata oricaror propuneri...

De aici discutia a alunecat spre obiceiul acordarii de note bune contra favoruri sexuale... ceva mult mai raspandit si mai rafinat decat se poate imagina.. (mi-am amintit aici despre o cunostiinta din trecut ce corespundea perfect profilului)...
In incheiere doamna s-a aratat dispusa sa finanteze ea personal o continuare a episodului prezentat, dar cand a auzit de costuri s-a abtinut. Am convenit sa o ajut in redactarea unui scenariu, daca totusi doreste sa nu dezvolte initiativa in limitele accesibile posibilitatilor sale.

In concluzie pelicula a placut, dar nu din cale afara...
Un stand improvizat a oferit copii...

Evenimentul a parut formal si nu solemn cum fusesem informat..
Adevarata inchidere va urma...

Aseara, am decis cu Brindu sa ne plimbam prin ninsoare, insa ea a intarziat pana spre zori... Tot am prins ceva.

Ma gandeam azi noapte ca totusi, o croaziera nu are nimic atat de extraordinar pe cat de fascinant suna promisiunile ei.
Pe vapoarele astea comercial gandite trebuie sa faci eforturi mari sa ajungi la un punct din care sa poti contempla marea asa cum se cuvine... iar daca ajungi la reusita asta deloc simpla, te plictisesti repede...
E ca imaginile surprinse pe geamul vagonului de tren, in deplasare: totul este nou si minunat, insa dupa o vreme percepi monotonia si anostul se reinstaleaza...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Dec 03, 2018 8:42 am

trei zile sufocante.... cu centenar festiv, multe lacrimi pentru Romania... destule pahare... apoi chestia asta cu R, care a reusit imprumutul ca sa afle cu stupoare ca el nu rezolva imediat problema casei ci doar desteleneste santierul... apoi seria de experimente cu Brindu.. amalgamul de vise puternic marcate de trairi... si in final raul asta care nu imi da pace de ieri...

Dar mai ales tinuta solemna

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Dec 03, 2018 9:28 am

.. si porcul... mistretul meu venit din neant si cu toate actele in regula. Prin bunicul meu, instruirea de vanator a fost centrata pe tracking la mistret... il puteam afla si in gaura de sarpe caci ii stiam urma si mesajele din fecale.. ii cunoasteam obiceiurile si pasajul... iar nu o data am fost mai bun câinilor de urmă care cazusera prada trucului "cu ocol"... Ani de-a randul eram invitat la partide doar pentru calitatile astea deosebite, dar nu vanasem nicio astfel de piesa. Cand s-a intamplat sa imi iasa in cale, mi-a fost teama sa trag caci nu aveam cartusul potrivit... cand aveam arma de care era nevoie nu am avut acte.... era asa un ciclu al esecului, iar cand s-a intamplat sa omor primul meu trofeu a fost fara niciun pic de glorie.... Ca si ieri: un vier ratacit si inspaimantat... aproape sinucigasi, iar eu facusem pact sa termin cu ucisul.. sa impusc un iepure sau un fazan cel mult... nimic mai mult.. si asta ca sa nu vin cu mana goala sa ma rada Brindu...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Dec 05, 2018 9:11 am

Oamenii mici.... târgoveți, care dacă au observat că în comuna lor se pot trage de șireturi cu primarul își închipuie că și aici în metropolă, sau poate chiar și pe la vârful statului, se poate la fel... Indivizi rudimentari mulțumiți de diplomă lor și care au ales să se reflecte  în oglinzi strambe.. în realitatea alterată a FB în care numai prietenii pot comenta prestațiile și asta numai în anumite limite... Un sistem mort și revolut, ce  orbitează haotic în jurul propriului sau eșec.. jalnici țărănoi cu pretenții.. Ah... cât am fugit de lumea asta și cât de adânc am ajuns la un moment dat inglodat în noroiul ei primordial..

Realitatea curvei fără morav, care se crede egală femeii oneste și cu ținută, ba mai mult: deasupra ei, pentru că principiile sunt haine atât de strâmte câteodată... iar libertinajul e atât de aproape de o libertate greșit înțeleasă...

Oameni goi pe dinlăuntrul lor... păpuși cretinoide ce se stârnesc taman împotriva a ceea ce ei reprezintă...

Visam că eram încartiruit într-o cazarmă militară.. Cred că era un program de instruire, iar grijă mea cea mai mare era că nu  îmi găseam efectele... Era un mare stres deși nimeni nu punea presiune pe mine.. Apoi mi-a năzărit în minte imaginea nimfelor alea de la unitatea în care am făcut armata.. niște hașbece diforme și ofilite ce serveau spălătoria facilității, dar care știindu-se sorbite de privirile lacome ale soldaților obligați la abstinență, umblau numai în halat, lăsând să se întrevadă aproape totul prin transparența involuntara a pânzei..

.....visându-se probabil prințese inabordabile și știindu-se obiect de ipsație..

ah ce reverie a adulației pe capul lor... dura probabil până la ieșirea din schimb... dar se relua identic în ziua următoare..

Azi o zi încă și mai plină decât cea de ieri..
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Dec 06, 2018 9:00 am

Cand e sa se te afunzi, te afunzii .. dar poti mereu  sa te ridici din cadere, oricat ar putea parea de imposibil... a renunta la tot e cea mai simpla cale sa intrerupi cursul unor evenimente ce par de ne deturnat..

La multi ani Mos Nicolae...

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Dec 06, 2018 12:18 pm

Buun, agitatie mare peste tot. Serbari de sfarsit de an organizate sumar si in pripa .. mai mult formal, de catre toti cei care imi lansau invitatii in trecut... cadouri subtiri si tematice..

S-a stricat lumina in hol, televizorul lui Brindu nu merge... masina face fite cu ambreajul, partenerii traditionali au ajuns iritati din cauza ca nu primesc niciun raspuns la ofertele lor, iar eu intarzii asta intrucat nu vreau sa supar pe nimeni de sarbatori...

Continua sa ma intrige la maxim nedreptatea cu care cerul o protejaza pe D. Mi-am amintit astfel de J. atunci cand facea totul sa ii atraga atentia lui L. la cheful de pomina de la Smardan din 2010. Statea pe o canapea opusa fotoliului acestuia si avea picioarele usor departate gratie pretextului pantalonilor de trening. Cand a surprins privirea lui L baleind, in loc sa corecteze unghiul prin apropierea genunchilor... i-a departat larg si i-a zambit... ce mai approch ....

L era pe vremea aia in pragul insuratorii si intamplarea asta a destructurat intreaga tesatura.. pentru ca L nu s-a putut abtine iar J era bolnava sexual transmisibil... lasa ca era intr-o relatie cu un mare interlop.

.. s-a destramat o posibila casatorie si a fost afectat grav un destin.. poate mai multe caci puteau fi implicati descendenti... putea insa sa iasa si mai rau, dar prabusirea s-a oprit aici.

Dupa ce lucrurile au fost date uitarii, am reintalnit-o pe J in mediul elevat de la C&D pozand in cumintenia pamantului, dar cu aceleasi apucaturi, gata sa il execute pe directorul de productie...
Kavarna

Puncte : 1330
Varsta : 38

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mar Dec 11, 2018 8:34 pm

Dude esti bine ?
Articon

Puncte : 528
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Mier Dec 12, 2018 8:22 am

Cred ca dat cep butoiului de anul asta si a uitat de republica suparare
Kavarna

Puncte : 1330
Varsta : 38

Mesaj Scris de Kavarna la data de Joi Dec 13, 2018 9:52 am

..faza e ca nu raspunde nici la telefon... suspiciune
Articon

Puncte : 528
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Joi Dec 13, 2018 11:37 am

S-a îmbătat, a căzut în canal și n-are semnal.
laughhh laughhh
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Dec 13, 2018 1:07 pm

He, he, he....

Arti, nu-i nimic! Delirul fură
Gândul tău, ducându-l spre prăpăd;
Nu-s beţiv chiar în aşa măsură,
Ca pierind, să nu te mai revăd.

blublublu

...

overwhelmed.. rapus de conspiratia incercarilor de tot felul care au prins de veste ca mi-am propus sa fiu liber de orice obligatie...

s-a stricat televizorul la care si asa nu ma uitam, insa a fost o punere la cale, caci numai cu cateva zile inainte se stricase televizorul din camera lui Brindu.. Buun, ca am fost de am luat altul insa pana sa il montez s-a stricat centrala termica... dai si repara la ea, si in plin santier iata cum trebuie sa plec eu de urgenta la Campina si de acolo la Paris.. la revolutie, ca deh .. ce fel de republicani am mai fi de pe margine ?

la intoarcere frig in casa ca nimeni nu a mai echilibrat instalatia dupa repararea centralei, televizorul cel nou in mijlocul camerei, alaturi de echipamentele pentru film, pe care Brindu, ascultatoare, le pregatise din vreme la cererea mea, in scopul unui proiect fulger de care am uitat cu desavarsire...

eu cu dor de odihna, dar telefonul nu si nu,  suna neincetat, fie cu invitatii de sfarsit de an, fie cu somatii pentru afaceri trecute si aflate acum in verificare de catre organe.. in plus presiunea recensamantului la armele de foc, care are un dead line amendabil prin sanciuni penale, si actiunea la fel de urgenta de a preda autoturismul Lada, Primariei Capitalei contra unui voucher gras...

overwhelmed...

C, in stare euforica, ma intreaba cat ar costa sa ii renovez locuinta aia din Bucuresti, sau daca nu ar putea sta peste iarna in prelungire... S-a saturat de taranoaia.. Imi e mila de ea si imi pare chiar suferinda (in sensul de bolnava, desi merge si pe sensul deprimei)..

Mi-am amintit acum doua nopti o tarasenie veche, iar pe dimineata, cautand febril niste acte, am dat peste o poza de grup cu toate personajele implicate in incurcatura de atunci. Nici nu stiam ca exista o astfel de poza, iar prin ea mi-am dat seama ca exclusesem arbitrar din memoriile mele cativa dintre eroi cu participari importante la eveniment.. Ce sa fie ?  Ce anume i-a alungat pe astia din locul lor de drept ? Ce imputari nerostite si neconstientizate i-au sters din anale ?

B.B. imi atrage atentia asupra duplicitatii mele in cazurile Brindu si Tulcea, care s-au cam suprapus. Merge chiar mai departe si face un scurt resume al mai multor idile destainuite aici, in jurnal. Concluzia urmarita este ca nu am dreptul sa condamn ca imorala pe o curvistina ce isi croieste drumul in viata facand abuz de armamentul din dotare, de vreme ce eu insumi ma supun unor standarde la fel de libertine, chiar daca ratiunile mele sunt superioare si nu urmaresc beneficii pecuniare.. In principiu si eu si individa aia ne balacarim trupurile in fel de fel de fluide ale altor persoane, unul din placere, celalalt din nevoie..

Refuz logica si ii replic ferm ca pana la urma nu e deloc vorba de vanzoleala. O doamna in deplinatatea semantica a cuvantului, poate sa ramana doamna chiar daca ajunge terfelita la gramada de mai multe haimanale, cu sau fara voia sa. E o treaba ce tine de statura etica. De exemplu D, ar fi trebuit sa spuna deschis care ii sunt asteptarile si ce pretentii are in scopul accesarii farmecelor sale, si sa nu implice in asta idiotenii de tip te iubesc, mi-e dor, vreau  sa fiu a ta...

bun inteles ca am fi ajuns la un consens, pentru ca eu si atunci aveam prea mult si eram dispus sa daruiesc, iar chestiile ei le-as fi primit si sub forma de marfa.. relatia s-ar fi cladit pe o temelie corecta indiferent de unele rejectii, sau amaraciuni intime si nu ar fi afectat alte persoane asa cum s-a si intamplat.

Nope, femeia curva e aia care calca totul in picioare de dargul ei.. care minte si inseala precum ar respira.. japita aia in permanenta goana dupa fraieri si cu aspiratii declarate foarte precis la nivelul celor mai nobile si umanitare teluri..

Atat despre acest capitol sumbru de care tot ma ating de vreo cateva saptamani incoace. Fiecare cu ale lui si fiecare cu masura sa... Dumnezeu e deasupra.

Acum, ca m-am spovedit, cred ca pot pasi in sarbatori...

Bine v-am regasit prieteni !!
The Dude

Mesaj Scris de The Dude Ieri la 12:43 pm

Simt sarbatorile astea asa cum nu le-am mai simtit demult.. Chiar și tiganusii de prin metrou nu ma mai revoltă si acum îmi  par potriviți decorului, iar aroma aerului are iz asemanator cu cel al iernilor din copilărie.

E harababura mare in viata mea. Totul s-a rasturnat cu fundul in sus, iar eu trebuie sa restabilesc ordinea odihnitoare mai inainte de Craciun... sa pot lâncezii de Craciun...

Aseara, intr-un moment de tandrete Brindu m-a rugat sa ii fac un cadou. Am acceptat pentru orice, atata vreme cat sta in puterea mea sa il acord.

Brindu m-a rugat sa ii spun de acum incolo Inga. E numele ei tainic pe care nu s-a lasat apelata inca de nimeni pana acum. Ajutator mi-a relatat ca in copilarie inventase un personaj fictiv ce o reprezenta in totul si pe care ea il analiza in fiecare seara inainte de culcare. Era un fel de retrospectiva a evenimentelor de peste zi, insa privite din afara participarii. Brindu punea pe seama Ingai tot ce se petrecuse si acum o urmarea pe aceasta cu mare atentie, incercand sa ii desluseasca motivatile ascunse ale fiecarui gest. Bun inteles ca in ciuda exigentei si a fermitatii sfarsise prin a se indragosti de Inga, cu care a reusit sa pastreze acest tip de relatie nealterat pana in ziua de azi...

Invitandu-ma sa o impart pe Inga, Brindu facea excesul de fond al vietii sale.. un dar fara egal si pe care nu mai ar fi avut cum sa il repete vreodata fata de altcineva.

M-a impresionat pana la lacrimi, fiindca modestia ei si felul in care se daruieste fara nicio retinere sunt exteriorizari pe care nu le-am mai intalnit pana acum la vreo femeie...

Povestea asta mi-a resuscitat in minte intamplarea cu  Mody, catelusa mea tekel, atunci cand certata pentru o boacana de proportii, dupa ore de penitenta autoimpusa in cosuletul din living... si dupa sute de oftari, a indraznit sa ceara iertare aducand in bot puiutul de plus (de care nu se despartea niciodata si pe care  nimeni nu era lasat sa il atinga) drept ofranda, in schimbul unei iertari, macar si sumare...

Iar eu si atunci si acum, simt povara unui anume fel de egoism, amestecat cu presiunea sufocanta a tocirii.. nu mai pot sa dau tot creditul pe care aceste trairi il merita cu prisosinta.. pentru ca mi-am cheltuit capitalul de incredere si de sensibilitate in investitii stupide si in persoane abjecte..

Sunt suparat pe mine, dar sunt si increzator.. asta intrucat ceea ce se petrece in jurul meu poate descatusa dezghetul launtric bine-venit la orice varsta...

Da. Am acum confirmarea: au platit filmul doar ca sa intre in posesia scenariului. Ce gust amar...

La Paris, pentru o singura zi si in mijlocul unor circumstante de negestionat, am decis sa reduc shopingul strict la decoratiunile de Craciun. Am cumparat asadar instalatii de iluminat pentru brad de toti banii.. Nici pana azi nu stiu cum arata, caci n-am apucat sa desfac toate cutiile, dar ce poate fi inauntru decat luminite colorate ce clipesc..

13.12.1983 ..... Ah Nichia... Ieri cand am iesit pe gura de metrou si aerul rece m-a izbit in piept te-am respirat.. Ti-am simtit frematarea din vazduh... mi-am amintit de tine si de faptul ca tu nu mai esti

De cite ori ma gindesc la faptul ca
*Nichita* a murit
ma cuprinde aceeasi desperare
ca si cum ar fi murit
ieri,
azi,
sau chiar acum, in clipa aceasta
sub ochii mei.

Nu pot sa cred ca el a murit,
mirosul lui de om viu
staruie in aerul meu.
Gesturile lui imi flutura inca aerul