Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

Construieste-ti o cabana in salbaticie..

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 5533
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Sept 18, 2018 3:00 pm

I'd like to be under the sea
In an octopus' garden in the shade
He'd let us in, knows where we've been
In his octopus' garden in the shade…

Takuma

Puncte : 60
Data de inscriere : 12/04/2018
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Takuma la data de Joi Sept 27, 2018 11:05 am

Ulala.. sau Hulalaa laughhh
Articon

Puncte : 528
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Joi Sept 27, 2018 1:24 pm

Takuma

Puncte : 60
Data de inscriere : 12/04/2018
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Takuma la data de Lun Oct 01, 2018 11:42 am

Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Lun Oct 08, 2018 11:00 am

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Oct 22, 2018 12:53 pm

Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Joi Noi 01, 2018 2:10 pm

Model Diogene

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Noi 02, 2018 8:49 am

Liquor style... bounce

Cuart

Puncte : 5
Data de inscriere : 03/11/2018

Mesaj Scris de Cuart la data de Sam Noi 03, 2018 9:28 am

Salut,

Conform invitatiei din primul post al topicului, as ruga ajutor pentru o recomandare de cabanuta intr-un buget de aproximativ 2000 EURO.

Alte specificatii de interes:
- va fi folosita ocazional de pana la 2 persoane (dupa-mese in timpul saptamanii de lucru si in unele zile de weekend)
- sa permita si petrecerea noptii (ocazional)
- dimensiuni minime de 3x3 metri (nu mai mult de 4x5 metri)
- zona de interes este cea pe langa Cluj-Napoca. Pe aici, terenurile la preturi mai mici/rezonabile sunt in panta de aproximativ 5-10 grade. (Inca nu am terenul insa m-ar ajuta sa am o posibila solutie de construire cabanuta pe un astfel de teren, in bugetul propus)

Multumesc
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 06, 2018 10:23 am

Sorry... acum am vazut mesajul tau.

Desigur, in acest buget.

Cei 2000 de euro ar fi strict pentru constructie ?
In zona anvizajata exista utilitati (apa, curent, gaze) ?
Intentionezi sa investesti pentru o casuta de vacanta, nu una de locuit ?

Am inteles exact ?

Exista solutii foarte bune. Astept raspuns pentru a putea emite cateva propuneri...

Cuart

Mesaj Scris de Cuart la data de Mar Noi 06, 2018 10:57 am

Cei 2000 de euro ar fi strict pentru constructie ?
Da, bugetul de 2000 este strict pentru constructie.

In zona anvizajata exista utilitati (apa, curent, gaze) ?
Posibil sa existe insa mult mai probabil (conform bugetului general) aceste utilitati vor fi departe. Nu e o problema. Consideram ca nu exista utilitati sau ,daca va fi cazul, conectarea la acestea se va face intr-un capitol/etapa ulterioara.

Intentionezi sa investesti pentru o casuta de vacanta, nu una de locuit ?
Am inteles exact ?
Da, ai inteles exact, va fi vorba despre o casuta de vacanta.

Exista solutii foarte bune. Astept raspuns pentru a putea emite cateva propuneri... [/quote]
Multumesc anticipat Smile

Tot ca si context general adaug:
-ma intereseaza un loc pentru relaxare, astfel incat timpul petrecut intr-o astfel de zona sa fie dedicata cat mai mult odihnei (active).
- sunt tipul de om care iese de cate ori poate in natura.
Asta inseamna ca favorizez solutii ce sa ma ajute sa ma simt cat mai mult in mediul natural si unde sa ma duc de placere (nu pentru ca trebuie neaparat sa intretin/mentin nu stiu ce mega proprietate).
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 06, 2018 11:03 am

Inca ceva: intentionezi sa realizezi singur constructia ? adica sa bricolezi cu mana ta si eventual cu ajutorul prietenilor, sau sa incredintezi lucrarea unui meserias care sa o duca pana la gata ?

Cuart

Mesaj Scris de Cuart la data de Mar Noi 06, 2018 12:02 pm

Prefer sa ma implic si eu direct in munca + prieteni (nu doar din motive financiare).
La modul realist insa ma gandesc va fi nevoie de suport de la un meserias macar partial. (adica o mica parte din acei 2000 de EUR vor trebui ganditi si spre un astfel de serviciu)
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 06, 2018 4:17 pm

Cea mai la indemana solutie ar fi: structura din lemn, cu osb si o izolatie de 25 cm din vata bazaltica. Totul asezat pe o platforma betonata armata de minim 15 cm (cu pahare pentru stalpi), sarpanta intr-o apa,  invelitoare tabla tip Lindab, doua ferestre pvc cu geam termopan de un mp in doua foi, o usa metalica de exterior si cu circa 22 mp amprenta la sol. Fara instalatii electrice, termice si sanitare, fara amenajari perimetrale (trotuar), alei, alte alea...  ar mai fi circa 1.500 lei pentru un mester supervizor, care sa mai puna si mana la treaba...

Studiez si o varianta pe schelet metalic, care ar trebui sa fie mai generoasa.
Revin insa cu niste schite...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 06, 2018 4:34 pm

Uite cum ar arataa si o structura metalica (elementele de rezistenta sunt mult mai ieftine decat cele de lemn)

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 06, 2018 4:35 pm

si la lemn, structura pe ce am scris mai sus

Pozele sunt orientative si nu reprezinta un caz concret
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 06, 2018 4:43 pm

Retine ca toate observatiile sunt strict pe constructie (asta exclude cheltuielile conexe cu proiectare, teren, taxe, autorizare etc.)
Daca nu le-ai avut in vedere, sau n-ai stiut de ele, atunci ai putea lua in calcul si varianta unui container locuibil, care te costa mai mult, dar scapi de santier. Autorizarea temporara e usor de obtinut, iar daca va suparati sau apar alte oportunitati luati casuta pe tir si ii schimbati oricand locatia

Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Mier Noi 07, 2018 11:45 am

22mp cu 2000€ ? suspiciune
Nu cred
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Noi 07, 2018 12:22 pm

Dulap 20buc. 25x5 ~ 1,600;
0sb ~ 110 mp ~ 1,250;
Vata 100mp ~ 800;
Geam 2buc x300 ~ 600;
Usa metal ext 750;
Beton C12/25 ~ 3,5mc ~ 600;
Plasa STM ~ sau fier OB 37 ~ 300;
Tabla tip LINDAB ~ 750;
Jgheab, burlan ~ 300;
Transport ~ 500
Sapatura pregatire teren 300;
Muncitori ocazionali ~ 150;
Meserias ~ 1,500;

TOTAL 9400 (2000x4,7lei/€).. Io cam asa zic, in linii mari... scratch

Cuart

Mesaj Scris de Cuart la data de Mier Noi 07, 2018 9:16 pm

@The Dude:
Multumesc pentru variantele de constructie si pentru detaliile inclusiv la nivel de deviz lucrari/materiale.

Mai este valabil ca pentru constructii ce nu au fundatie tip placa nu este nevoie de autorizatie? Daca da, este o solutie eficienta constructiva pentru a inlocui placa aceea de beton cu piloni? (ma gandesc mai ales pentru varianta terenului in panta de 5-10 grade)

- Varianta de container este tot timpul o solutie practica (mai mobila) insa in cazul de fata nu nici macar pe stilul meu(lasand la o parte costurile). O vad mai utila acolo unde ma pot conecta la utilitati gen curent pentru climatizare. Stiu de ele, am gasit pe net comercianti care ti le ofera in diverse echipari(cu obiecte sanitare cu tot) insa bugetul era undeva triplu fata de cel propus.(E totusi utila precizarea acestei variante pentru alti colegi forumisti interesati)

- Favorizez structura pe lemn pentru aspectul mai natural. Totusi ar fi argumente in favoarea celei metalice? Aici ma gandesc poate..la intretinere/mentenanta in timp

- la solutia cu OSB, am inteles corect, izolatia ar fi de 25 cm?
- pentru acoperis, sub tabla aceea Lindab, ce ar mai trebui sa fie acolo?(astereala, izolatie)
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Noi 08, 2018 9:29 am

Cuart a scris:@The Dude:
Multumesc pentru variantele de constructie si pentru detaliile inclusiv la nivel de deviz lucrari/materiale.

yeeees

Cuart a scris:Mai este valabil ca pentru constructii ce nu au fundatie tip placa nu este nevoie de autorizatie?

Legea nu face astfel de diferentieri, insa defineste conceptele de constructie provizorie si de anexa gospodareasca. Pentru amplasarea acestora se emite o autorizatie speciala si formala, ce are caracter temporar si poata fi retrasa in orice moment.
Depinzand foarte mult de zona in care vrei sa amplasezi, regimul difera considerabil. Astfel in arii retrase, dar care au functinalitati ce permit asta, eu as ridica fara nicio notificare. Regula e ca administratia se sesizeaza singura si iti emite o atentionare de a intra in legalitate, acolo unde exista o exigenta minimala.

Sa obti o autorizatie vremelnica nu e mare scofala, asta daca nu te afli in vreun teritoriu protejat, sau cu restrictii.

Cuart a scris:Daca da, este o solutie eficienta constructiva pentru a inlocui placa aceea de beton cu piloni? (ma gandesc mai ales pentru varianta terenului in panta de 5-10 grade)

Placa functioneaza pe principiul autotasarii (se stabilizaea prin distributia uniforma a sarcinilor), pilonii sunt costisitori economic, introduc la randul lor solutii mai complicate, iar aportul e minimal. Ei presupun existenta unei structuri in cadre care trebuie dimensionata si echilibrata corespunzator.

Poti compensa diferenta de panta prin umplutura pana la drept.

Cuart a scris:Varianta de container este tot timpul o solutie practica (mai mobila) insa in cazul de fata nu nici macar pe stilul meu(lasand la o parte costurile).

Da, echipat si nou e scump. Insa exista in Constanta o firma care vinde in diverse grade de uzura, sau numai scheletul (structura). Il desurubeaza ei si iti trimit apoi elementele sa le montezi tu. Merge repede, e simplu si la indemana oricui, sunt mai rezistente ca lemnul si se pot demonta cu usrinta (deci reloca, ori de cate ori e nevoie).

Poti achizitiona o structura din asta si apoi o poti imchide facand-o locuibila.. Dupa aia, in timp si pe masura ce mai faci rost de bani, continui investitia...

Cuart a scris:Favorizez structura pe lemn pentru aspectul mai natural. Totusi ar fi argumente in favoarea celei metalice? Aici ma gandesc poate..la intretinere/mentenanta in timp

Lemnul are doar acest avantaj: naturaletea, insa in cazul de fata fiind parte de rezistenta, el nu se afla la vedere. Expusa e numai fata interioara a OSB-ului (sau rigips daca alegi, tot cu unele consecinte economice minore).
In plus, lemnul lucreaza in timp, trebuie tratat periodic pentru a preveni asaltul insectelor si al ciupercilor, poate crea probleme privind greutatea casei care, daca e prea usoara nu va activa principiul autotasarii; e mai complicat de dezasamblat si reasamblat daca asta devine necesar.

Cuart a scris:..la solutia cu OSB, am inteles corect, izolatia ar fi de 25 cm?

Da. Am prevazut intreaga structura, atat cea a peretilor cat si cea a capriorilor, cu dulap de 5x25, asa ca golul e lat de 25 (aici am de propus si o inventie personala: intercalezi saltea de vata bazaltica cu polistiren expandat si apoi iar vata; in felul asta se va produce o ruptura a puntilor termice cu efecte considerabile in inertia termica a spatiului de locuit - tradus: incinta se incalzeste imediat ce ai facut focul in soba).

Cuart a scris: pentru acoperis, sub tabla aceea Lindab, ce ar mai trebui sa fie acolo?(astereala, izolatie)

E structura de tip capriori din aceiasi dulapi si cu aceiasi izolatie. Astereala e din osb. Practic e tot un perete doar ca montat orizontal si in panta. nesigur

Cuart

Mesaj Scris de Cuart la data de Joi Noi 08, 2018 10:34 am

Super pentru explicatii si detalieri suplimentare.
Voi mai "mesteca" un pic cele de mai sus si mai revin si cu alte intrebari

Daca am inteles corect:
- merita insistat pe varianta cu placa de beton
- pe partea de rezistenta are mai multe avantaje solutia de schelet metalic (ca si intretinere si cost)
- scheletul acela metatic va fi la randul lui imbracat in OSB + izolatia la mijloc. Presupun ca in mod natural stalpii/grinzile acelea metalice sunt mai inguste decat in cazul dulapurilor si izolatia va fi ceva mai subtire
- merita ca izolatia sa fie in 3 straturi (vata+polistiren+vata). Valabil atat la pereti cat si la acoperis
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Noi 08, 2018 3:56 pm

Cuart a scris: ...merita insistat pe varianta cu placa de beton

Da. Eventual pe un teren usor elevat si bine compactat.

Cuart a scris: ...pe partea de rezistenta are mai multe avantaje solutia de schelet metalic (ca si intretinere si cost)

Exact. Pretul profilului e tot pe acolo cu cel al dulapului, iar cu stalpii potriviti, numarul acestora se reduce la sub jumatate (intervenind insa niste transversale de dimensiuni reduse);

Cuart a scris: scheletul acela metatic va fi la randul lui imbracat in OSB + izolatia la mijloc. Presupun ca in mod natural stalpii/grinzile acelea metalice sunt mai inguste decat in cazul dulapurilor si izolatia va fi ceva mai subtire

Da. In acest caz se schimba solutia de izolatie termica cu produse mult mai eficiente pe grosimi reduse (poliuretan de ex, existand insa o gama foarte larga de variante alternative). Economiile cu lemnul se vor transfera aici, caci materialele astea izotermice sunt ceva mai scumpe. Pe ansamblul devizului locuintei vei avea  cam aceleasi costuri, insa efectele energetice sunt superioare... iaca inca un avantaj...

Cuart a scris: ...merita ca izolatia sa fie in 3 straturi (vata+polistiren+vata). Valabil atat la pereti cat si la acoperis

Da... in principiu solutia de la pereti va fi aceiasi si la acoperis...

Cuart a scris:Voi mai "mesteca" un pic

Judecata inteleapta  yeeees
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Vin Noi 23, 2018 1:36 pm

Asta surprinde prin pilonii suport si acoperis
dani el

Puncte : 115
Data de inscriere : 17/04/2015

Mesaj Scris de dani el la data de Sam Noi 24, 2018 12:03 pm

Si ce ar fi o casuta fara un balansoar, in care sa ne leganam nepotelul ?!  Smile
La primavara atasez si sectiunea mai mica, dedicata lui !

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Vin Dec 14, 2018 11:26 pm